24-04-2017 01:28
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania   Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Wychowanie i profilaktyka    w szkole
· Programy profilaktyczne   realizowane w szkole
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Niezbędnik rodzica
· Warunki ubezpieczenia
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2016-2017        klasa 3
· Pedagog poleca
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Rekrutacja do Szkoły Podstawowej nr 6

Zasady rekrutacji do SP nr 6


Zgłoszenie dziecka do kl. 1 z rejonu SP nr 6


Wniosek o przyjęcie dziecka do kl. 1 spoza rejonu SP nr 6


Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego przy SP nr 6

 

 

W miejskim portalu mapowym (SIP) - http://molawa.e-mapa.net/ umieszczono granice oraz zasięgi obwodów szkolnych – dla szkół podstawowych.

w sytuacji  kliknięcia kursorem w dowolnej części mapy (na obszarze miasta), przy oznaczonej (domyślnie ikonie “i”), pojawi się okno: “Informacja o obiekcie”, a w nim “+ Warstwy tematyczne”  - po rozwinięciu, informacja o danym obwodzie.

Ewentualnie wyszukiwanie poprzez wyszukiwanie obiektów (zakładki w prawym górnym rogu) – Szukaj / Obiekty / Kategoria: Edukacja / Typ: Obwody szkolne / Szukaj

Witaj wiosno

3B, 3F i 3A na podium wiosennych rozgrywek

Witaj wiosno!

 

Images: praga1.jpg21 marca to dzień, który sprawił wiele radości uczniom naszej szkoły. Nie tylko dlatego, że był to pierwszy dzień długo wyczekiwanej wiosny, ale także dlatego, że upłynął nam na wspólnej zabawie, a nie na codziennej, szkolnej rutynie. Bo kto chciałby siedzieć w ławce i się uczyć, gdy wiosna puka do drzwi?

Samorząd Uczniowski postanowił odpowiednio przywitać następczynię mroźnej zimy. Nasze powitanie wiosny rozpoczęło się po drugiej lekcji, w szkolnej sali sportowej. Imprezę rozpoczęła przewodnicząca Agnieszka Rybka oraz jej kolega z klasy Michał Kołodziej. Nasza szkolna Pani Wiosna uświadomiła Dziadkowi Mrozowi, że jego czas się skończy i zajęła jego miejsce na symbolicznym tronie.

Potem przyszedł czas na rozpoczęcie rywalizacji międzyklasowej. Pierwszą konkurencją było topienie Marzanny. Każda klasa zaprezentowała swoją Marzannę, a następnie topiła ją w misce. Wszystko to obserwowało jury złożone z członków SU, które przyznawało każdej klasie ocenę. Następnie każda z obecnych klas mogła zaprezentować swoje aktorskie zdolności. Druga konkurencja polegała na wystawieniu półtoraminutowego skeczu o wiośnie. Tę konkurencję również oceniało jury. Wszystkie skacze wywołały mnóstwo śmiechu zarówno u uczniów, jak i u nauczycieli. Potem wszystkie klasy rozeszły się na stanowiska, gdzie również z uśmiechami na twarzach, walczyły o punkty. Można było się sprawdzić w takich konkurencjach, jak karaoke, tor przeszkód, czy konwersacja wyłącznie za pomocą pytań.

Nasza zabawa zakończyła się ogłoszeniem wyników. Wszystkie miejsca na podium wywalczyły sobie trzecie klasy. Najlepsza okazała się klasa 3B, a tuż za nią 3F i 3A. Wszyscy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że za takie przywitanie wiosna odpłaci nam się piękną pogodą i kwiecistymi zapachami.

Samorząd Uczniowski

Foto. Martyna Michałowicz

Rok szk. 2016/2017 – Rok Wolontariatu

 

Images: praga1.jpg

Rok szk. 2016/2017 – Rok Wolontariatu

JAK MĄDRZE POMAGAĆ

28.03 bieżącego roku w naszej szkole gościła Siostra Samuela z krakowskiego Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Krakowie. Okazją do zaproszenia Siostry było hasło obecnego roku szkolnego, czyli Rok Wolontariatu oraz obchodzony obecnie Rok Świętego Brata Alberta. Siostra Samuela na co dzień zajmuje się osobami bezdomnymi oraz ubogimi.

Siostra opowiadała nam o swojej pracy związanej z pomocą niesioną innym. Przedstawiła także ciekawą prezentację dotyczącą  świętego Alberta oraz opowiadała nam historie ludzi bezdomnych, którzy poradzili sobie ze swoimi problemami. Siostra Samuela uświadomiła nam, że pomoc niesiona im nie zawsze musi mieć wydźwięk materialny. Liczy się dobre słowo, a także pomoc okazywana z życzliwości. Historie ludzi, które nam opowiadała, były smutne, lecz przy okazji bardzo wzruszające. Dzięki hartowi ducha i mądrej pomocy bezdomni wychodzą z wielu nałogów i ciężkich sytuacji życiowych.

Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Cieszymy się, że Siostra Saumela zaszczyciła nas swoją obecnością i zmusiła do zastanowienia się – co ja mogę dla innych zrobić?


Patrycja Bagińska, Dominika Greń i Ola Turowska

Fot. Red. Olimpii

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej i Dolnośląska Gala Talentów

NIEZWYKLE ZDOLNE, NIEZWYKLE AKTYWNE

 

Images: praga1.jpgNatalia Hołówka z kl. II b, Karolina Furgała z kl. II c i Paulina Hadryś z kl. III f to trzy niezwykle utalentowane gimnazjalistki, które z radością reprezentują naszą szkołę w różnych artystycznych przedsięwzięciach. Ponieważ opanowały grę na instrumencie – Karolina to wiolonczelistka, a Natalia skrzypaczka oraz fenomenalny śpiew – Paulina, ich występy zawsze robią wrażenie na słuchaczach.


XXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

W połowie marca Karolina, Natalia i Paulina zostały zaproszone do udziału w wojewódzkim etapie festiwalu. Aby uzyskać zaproszenie na konkurs, musiały przygotować płytę z nagraniem utworu w języku obcym (w ich przypadku – w j.angielskim). Przesłaniem festiwalu jest rozwijanie twórczego potencjału uczniów oraz popularyzacja nauki języków obcych poprzez śpiew. Dziewczynom reprezentowanie naszej szkoły wyszło – śpiewająco!


VII Dolnośląska Gala Talentów

21 marca Natalia udała się z kolei solo do Bierutowa. Ta wycieczka nie miała nic wspólnego z popularnym dniem wagarowicza (chociaż...). Natalia została zaproszona na rejonowy pokaz zainteresowań, pasji i talentów uczniów. Wystąpiła oczywiście jako wokalistka i skrzypaczka, śpiewając nostalgiczny utwór Ewy Farny pt. „Tu”. Po występie nagrodzono ją rzęsistymi, zasłużonymi brawami.

Ferie w LO nr XIV we Wrocławiu

Reprezentowanie naszej szkoły to nie tylko kwestia konkursów i przeglądów. To także obozy dla gimnazjalistów. Podczas ferii Natalia wzięła udział w zimowym obozie zorganizowany przez wrocławskie LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej. Obóz przeznaczony był dla wybijających się uczniów klas II. Podczas pobytu w XIV LO Natalia wraz z innymi uczniami z Dolnego Śląska poznawała tajemnice Wrocławia, brała udział w kulturalnym życiu miasta oraz przygotowywała spektakl teatralny. Była to pantomima oparta na mitologii J.Parandowskiego. Ponieważ uczennica pasje artystyczne łączy ze zdolnościami matematycznym, wróciła z obozu zadowolona i pełna wrażeń.


Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

Zainteresowania - inspiracją do działania

Zainteresowania – inspiracją do działania.

Images: praga1.jpgW naszej szkole w marcu mogliśmy podziwiać wystawę pt. „Moje hobby, moją kolekcją”, ukazującą pasje uczniów i nauczycieli. Celem wystawy było pokazanie, że wielu uczniów od lat kolekcjonuje ciekawe eksponaty oraz zainspirowanie innych do naśladownictwa.

Swoimi zainteresowaniami podzielili się także nasi nauczyciele. Pani Alina Graj zaprezentowała wycinek swojej kolekcji, gdzie prym wiodą koty - drewniane, gliniane, plastikowe oraz motywy tego zwierzątka na różnych przedmiotach. Eksponaty pochodzą z różnych krajów. Natomiast Pani Elżbieta Leś jest pasjonatką porcelany angielskiej. Od 20 lat zbiera jeden wzór porcelany. Mieliśmy okazję również podziwiać imponujący zbiór medali pani Anny Kirkiewicz, związany z uczestnictwem w biegach maratońskich. Pan Artur Nawrocki pochwalił się zbiorem okolicznościowych kartek pocztowych.

Również kolekcje naszych uczniów były interesujące i inspirujące. Koledzy i koleżanki, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu mogli w nieskończoność opowiadać o swoich trofeach. Zainteresowania filatelistyczne przedstawili: Jagoda Hanuszewicz, Filip Zydowski, Vannesa Komorowska, Xavier Suchodolski, Patrycja Łyszcz. Uczniowie swoje zbiory prezentują na wielu konkursach, zajmując czołowe miejsca.

Pozostali wystawcy: Mikołaj Zaborowski kolekcjonuje kamienie szlachetne z całego świata, Jakub Małecki interesuje się astrofotografią. Przedstawił piękne zdjęcia zaćmienia Księżyca. Fotografią interesuje się także Ola Winnik. Kule śnieżne zbiera Marcin Hawro,  kostki Rubika Kacper Kobus, stare monety i znaczki Angelika Winczura,  monety dwuzłotowe, okazjonalne Ala Martynoga. Zainteresowania historią – II wojna światowa, przedstawił Mateusz Frontkiewicz, który z klocków lego buduje pojazdy bojowe z tego okresu. Mieliśmy także zainteresowania sportowe. Karolina Suchodolska - pasjonatka piłki nożnej, pochwaliła się kolekcją kart przedstawiających piłkarzy z całego świata oraz swoimi pucharami.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy innych i pokazaliśmy, że warto mieć zainteresowania.

 

Strajk


Dyrektor szkoły informuje, że  w piątek  31 marca 2017 r. w związku ze strajkiem pracowników oświaty w Gimnazjum nr 1  im. Polskich Olimpijczyków w Oławie w szkole nie odbędą się zajęcia dydaktyczne.
Proszę o zwrotną informację do szkoły (do środy-29.03.2017 r.), czy konieczna jest opieka nad Państwa dzieckiem?

wyjazd na lodowisko

Dzień pełen wrażeń

Images: praga1.jpg10 lutego 2017r., w słoneczny poranek, klasy 2a i 2b pod opieką swoich wychowawców- Jadwigi Dąbrowskiej - Juśkiewicz i Jolanty Szewczyk oraz nauczyciela w  - f Jana Piechowicza, uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej. W miłej i sympatycznej atmosferze czas podróży szybko minął i dotarliśmy do stolicy Dolnego Śląska.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław, to miejsce, z którym związane są początki miasta. Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Spośród innych muzeów wyróżnia się tym, że posiada bogaty, a przy tym rzadki zbiór zabytków, dzięki którym można je nazwać, bez większej przesady, przybytkiem bezcennych pamiątek minionej przeszłości. Specjalnością zbioru jest zespół zabytków starożytnych i gotyckich, a więc z czasów piastowskich Śląska. Wysłuchaliśmy również wykładu pana przewodnika dotyczącego historii sztuki sakralnej.

Oprócz wrażeń estetycznych cenimy również doznania sportowe, a więc udaliśmy się na lodowisko przy Hali Stulecia. Piękna pogoda, lód i łyżwy sprawiły, że wszyscy bawiliśmy się świetnie. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło. Upłynęła nam na rozmawianiu o pełnym wrażeń dniu oraz żartowaniu. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi po bardzo fajnej przygodzie.

Tekst Wiktoria Mościcka

Foto. Martyna Michałowicz

Pola nadziei

Wieczór przy świecach"


Images: zol2.jpgDnia 8 lutego br. w Sali Rajców oławskiego Ratusza odbył się "Wieczór przy świecach", organizowany przez Domowe Hospicjum Caritas w Oławie. Był to już ósmy finał konkursu plastycznego Pól Nadziei pod tytułem "Kolory Życia". Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Kuś z klasy 3D, Adam Strycharczuk z klasy 2C oraz Sandra Kawałko z klasy 3D, zajęła ona 2 miejsce wśród uczniów gimnazjów.
Wieczór minął w miłej atmosferze, zadbali o nią zarówno organizatorzy, jak i muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Oławie, którzy zagrali przepiękny koncert gitarowy.
Biblos 2017

Finał XII Powiatowego Konkursu Biblijnego BIBLOS

Biblijne rodziny

Images: praga1.jpgPod tym hasłem w środę (8 lutego) upłynął finał XII Powiatowego Konkursu Biblijnego "Biblos", organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wiceburmistrz miasta – pani M.Pasierbowicz, pani D.Miszczak - zastępcy dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Oławie, ks. dziekana J.Gorczycy, przedstawicielki Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 – pani E.Bagińskiej oraz delegacji ze SP nr 4.

Konkurs rozpoczęła pani B.Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1, która przedstawiła ideę konkursu oraz powitała wszystkich zebranych. Następnie drużyny zaprezentowały przygotowane wcześniej potrawy biblijne, których walory smakowe mogła docenić nie tylko komisja, ale również zaproszeni goście i publiczność. Po degustacji ks. Dziekan wygłosił okolicznościowy wykład dotyczący tematyki konkursu, czyli biblijnej rodziny.

Po interesującym wykładzie rozpoczęto współzawodnictwo. O laury zwycięzców walczyło siedem trzyosobowych drużyn z gimnazjów z powiatu oławskiego. Pytania konkursowe – jak zwykle – nie były proste, lecz uczestnicy radzili sobie z nimi świetnie. Po dogrywce na podium stanęły drużyny - Gimnazjum nr 1 w Oławie – I miejsce, Gimnazjum z Domaniowa - II miejsce, Gimnazjum nr 3 w Oławie - III miejsce. Nagrodę specjalną za najlepszą potrawę w konkurencji kulinarnej otrzymało Gimnazjum nr 2 z Oławy.

W skład zwycięskiej reprezentacji naszego Gimnazjum weszli:

Patrycja Bagińska, Aleksandra Turowska, Jakub Kubas

i Małgorztata Bienias (rezerwa).

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik Biblosa wyszedł z nagrodą. Wśród fundatorów nagród znaleźli się:  parafia śś. ap. Piotra i Pawła, parafia NMP Matki Pocieszenia, Urząd Miejski w Oławie, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Wierzbnie, Centrum Sztuki, Hotel Viktor w Oławie, pasieka M.Ignatowicza i pizzeria Hades. Biblos zakończył się pamiątkowym zdjęciem wszystkich obecnych.

Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

szkolny protest
Bezpieczne ferie

„Bezpieczne ferie”

Images: praga1.jpgFerie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od zajęć szkolnych i codziennych obowiązków. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie mają więcej czasu na odpoczynek zabawę zarówno w domu jak i na wolnym powietrzu. Aby jednak ferie przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, szkół, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i podczas spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania.Pamiętajmy aby:

1. Wychodząc z domu na powietrze, zadbać o odpowiedni ubiór. Podczas mrozu jest łatwo o szybkie wychłodzenie organizmu. Wychodząc na stok, jeżdżąc na nartach czy sankach, zabierzmy ze sobą jakieś ciepłe napoje w termosie.

2.    Podczas szusowania zarówno na sankach jak i na nartach, wybierajmy miejsca do tego przeznaczone z dala od skrzyżowań, jezdni. Zimą kierowcom trudniej jest zatrzymać pojazd z powodu śliskiego asfaltu.

3. Nie ślizgaj się na jezdniach, chodnikach, pieszojezdniach. Możesz wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale również i przechodniom.

4.    Korzystaj ze sprzętu sprawnego, bezpiecznego. Upewnij się, że na górce, stoku gdzie jeździsz, nie wystają niebezpieczne przedmioty, kamienie.

5.    Omijaj niestrzeżone lodowiska powstałe na rzekach, jeziorach. Pozornie gruby lód może niespodziewanie się załamać np. pod ciężarem kilku osób stojących w jednym miejscu.

6.    Nie korzystaj z kuligów, które ciągnie samochód.

7.  Nie rzucaj kulkami śniegu w jadące samochody, czy też idące poboczem osoby. Doprowadzić to może do wypadku i odpowiedzialności prawnej.

8.    Podczas przebywaniu na dworze pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Łatwo mogą się zagubić.

9.    Unikaj przebywania w grupach destrukcyjnych, gdzie osoby mogą posiadać substancje zabronione.

Z uwagi na spędzanie wolnego czasu przez młodzież, Straż Miejska patrolując teren miasta Oławy, będzie szczególnie sprawdzała miejsca grupowania się młodzieży jak również innych osób popełniających czyny zabronione. Widząc niebezpieczne zachowania innych osób, czy widząc, że ktoś potrzebuje pomocy, zadzwoń i poinformuj odpowiednie służby. Jeżeli będziemy odpowiedzialni, to okres ferii pozwoli nam nabrać sił do dalszej nauki i pracy w szkole.

Karnawał 2017
Images: praga1.jpgKarnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio de Janeiro pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie.    
Bardzo szybko przeszczepione na nasz grunt europejskie zabawy karnawałowe nabrały swoistego charakteru i polskiego wyrazu, zgodnie z duchem i temperamentem narodowym, z tradycją polską i obyczajem.
Uczniowie naszego gimnazjum również postanowili zaakcentować ten radosny czas, biorąc udział w Dniu Karnawału dnia 3 lutego 2017r., zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski z przewodniczącą szkoły Agnieszką Rybką (IIIB) na czele. Były fantastyczne konkursy i zabawy! Każdy tego dnia miał okazję przebrać się bądź przynieść własnoręcznie zrobioną maskę, aby móc zdobyć nagrodę. Z tłumu osób zgłoszonych do konkursu na wyróżnienie zasługuje grupa na załączonym zdjęciu. Nie mogło zabraknąć również przepysznych ciast i wypieków w kawiarence prowadzonej przez Paulinę Cajler i Weronikę Marczewską (IIID). Wszystkim zaangażowanym w wspólną zabawę serdecznie dziękujemy.:)
Weronika Piotrowska
Foto. Angelika Kawałko
Europejczyk - czyli kto?

Podsumowanie projektu w Gimnazjum nr 1

Europejczyk – czyli kto?


Images: praga1.jpgNa to tytułowe pytanie szukali odpowiedzi gimnazjaliści zebrani 16 stycznia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Oławie. Pretekstem do spotkania było podsumowanie projektu, jaki był realizowany w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie przez ostatnie dwa lata.

W projekt zaangażowało się prawie stu uczniów i jedenastu nauczycieli. Przygotowali oni pokaz złożony z filmów, scenek komediowych, piosenek oraz prezentacji multimedialnych. Prawdziwym hitem okazały się sceny tańca, tym razem utrzymanego
w klimacie epoki średniowiecza. Uczniowie klasy II b i III b z zaangażowaniem odtworzyli taniec rycerski oraz tzw. „Belgijkę”. Pokaz tańca wkomponował się w nawiązanie do epoki, gdyż kultura rycerska to jeden z elementów naszej europejskiej tożsamości. Oprócz tańca zaprezentowano tutaj gimnazjalną wersję filmu pt. „Krzyżacy” oraz przekomiczną krakowską legendę pt. „Król i wieśniak” (kl. II a). Ze średniowiecznego Krakowa widzowie przenieśli się do kolebki renesansu, czyli Włoch. Zdjęcia z gimnazjalnych wojaży okraszono różnojęzycznymi scenkami pt. „Romeo i Julia”. Okazało się, że współcześni kochankowie
z Werony władają znakomicie nie tylko j.polskim, ale również angielskim, rosyjskim
i niemieckim!

Europejczykowi nieobcy jest również termin: tradycja. Dlatego gimnazjaliści pokazali również to, co z tradycji widzieli na własne oczy, czyli zdjęcia z jarmarków adwentowych
w Berlinie i Dreźnie. Później pokazali slajdy z krajów anglojęzycznych, z których zaczerpnęliśmy nasze polskie tradycje świąteczne. Spotkanie zakończyło się jasełkami
w wykonaniu klasy I b oraz życzeniami pani Barbary Turczynowskiej, dyrektor szkoły.

Program artystyczny nie byłby prawdziwym programem artystycznym bez akcentu muzycznego. W całość wkomponowano więc indywidualne występy szkolnych gwiazd oraz zespołu wokalnego.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują za przybycie zaproszonym gościom – pani Dorocie Miszczak – zastępcy dyrektora ZOSiPOW w Oławie, przedstawicielom Związku Sybiraków w Oławie – pani Danucie Konon i panu Marianowi Seredynieckiemu oraz Rodzicom. Dziękujemy również Oławskiej Telewizji Kablowej i Gazecie Powiatowej za patronat medialny, pani Annie Ślipko, dyrektor Centrum Sztuki w Oławie za udostępnienie sceny Ośrodka, a pracownikom Ośrodka Kultury, pani Elżbiecie Poliświat i panu Waldemarowi Trzaska za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

fot. Aleksandra Winnik kl. 2A

Wyjazd klas 3 do Oświęcimia

13.12.2016 r. – wycieczka do Oświęcimia

To człowiek człowiekowi zgotował ten los

Images: praga1.jpg13 grudnia wszystkie klasy trzecie oraz ich opiekunowie i organizator wyjazdu Jacek Ozga, udali się na wycieczkę do Oświęcimia. Pomimo bardzo wczesnej godziny zbiórki, wszyscy pojawili się w autobusie o czasie i ciepło ubrani.

Głównym celem naszej podróży było zwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na początku przewodnicy opowiadali nam o historii tego miejsca oraz przedstawiali, jak wyglądał dzień obozowy. Następnie zabrano nas w głąb ceglanych zabudowań. Spotkaliśmy się tam z przerażającą prawdą o Holokauście. Im dłużej spacerowaliśmy wśród budynków, tym większa zapadała cisza i powaga. Wymiar tej zbrodni oraz zobaczone obrazy okazały się być dla nas wielkim szokiem. Sam fakt, że to człowiek skazał drugiego człowieka na taki los, jest nie do pojęcia. Myślę, że każdy z nas po zakończeniu tej wycieczki stawiał sobie pytania: Dlaczego to się stało? Jak ja zachowałbym się w takiej sytuacji? Czy takie zło może wydarzyć się drugi raz? I najważniejsze – czy takie zło można... wybaczyć?

Joanna Błaszczyk kl. III b

Mikołajki 2016

Images: praga1.jpgImages: praga1.jpgDonośne ,,Ho ho!” …

6 grudnia br. w szkole pojawił się Mikołaj - Michał Kołodziej z aniołkiem - Agnieszka Rybka i diabełkiem Martyna Maciejko. Świta wesoło grasowała po szkole, odwiedzając zaskoczonych niespodzianką uczniów oraz pracowników szkoły. Wysłannicy z Laponii rozdawali małe słodkie ,,co nieco”,  poprowadzili audycję radiową.

SU

Zdrowo się odżywiam, wiem, co jem!

21 listopada br. po raz kolejny Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję „Jedz jabłka w szkole" promującą zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów. Jabłka są dystrybuowane przez sadowników z Osieku. Koordynatorki akcji - pani Halina Skibińska i pani Jadwiga Dąbrowska –Juśkiewicz.

SU

 

Zapomniane Andrzejki

Andrzejki

Images: praga1.jpgW piątek 25 listopada w naszym gimnazjum rządziła magia i czary. Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia zgodnie z tradycją, Samorząd Uczniowski na czele z Agnieszka Rybką - przewodniczącą szkoły i opiekunem - Panią Jadwigą Dąbrowską-Juśkiewicz przygotował salon wróżb. Były to m.in. ,,Moja druga połówka” czyli serduszka z imionami, „Kubeczki”, „Wróżba z monetą”, „Andrzejkowe zapałki”, „Andrzejkowe koperty” i wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przepowiednie z ręki, ,, Kolorowe karteczki”, a przede wszystkim lanie wosku. Uczniowie byli zachwyceni powstałymi figurkami, które symbolizowały to, co może spotkać ich w przyszłości. Bez wątpienia wszystkie zabawy przypadły im do gustu. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyły fantastyczne stroje i wyjątkowa atmosfera. Paulina Cajler i Marta Kulińska, które poprowadziły kawiarenkę, zadbały o poczęstunek, a za utrwalenie zabawy na zdjęciach odpowiedzialna była Angelika Kawałko.

Wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach tego „święta” serdecznie dziękujemy.

Weronika Piotrowska

Dzień Wolontariusza

 

Dzień Wolontariusza

Images: praga1.jpg5 grudnia 2016r. obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu, które dotyczyło działalności wolontariatu w naszym gimnazjum. Spotkanie zorganizowały panie: Halina Skibińska-pedagog szkolny oraz Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz-opiekun SU. Zebranych powitała pani Barbara Turczynowska-dyrektor szkoły. Przedstawiła również cel spotkania. Dzięki prezentacji multimedialnej Aleksandry Janickiej oraz Natalii Porębskiej mogliśmy dowiedzieć się m. in. czym jest i jak wygląda wolontariat, jak zostać wolontariuszem, jakie prawa i obowiązki posiada wolontariusz oraz poznać formy i rodzaje wolontariatu. Wysłuchaliśmy krótkiego przemówienia pani Marty Możejko, która od paru lat działa przy hospicjum Caritas. Opowiadała nam jak działa hospicjum domowe oraz jak sprawić, aby odwrócić uwagę chorego od jego cierpienia. Pracę ZHP na rzecz wolontariatu przedstawił pan Jerzy Październik-wicedyrektor szkoły. Następnie głos zabrała pani Magdą Psiurską – wolontariuszką Szlachetnej Paczki. Dzięki niej zrozumieliśmy, że Szlachetna Paczka to nie tylko obdarowywanie prezentami, ale również dawanie nadziei na lepsze jutro rodzinom, które nie afiszują się ze swoją biedą i ubóstwem. Na koniec obejrzeliśmy prezentację Izy Fliśnik oraz Jacka Kudeli przedstawiającą aktywność naszych szkolnych wolontariuszy w wielu akcjach. Jesteśmy dumni z tego, że jest wśród nas młodzież wrażliwa na ludzką krzywdę, która poświęca swój czas, aby pomagać potrzebującym.


Weronika Piotrowska
Fot. Natalia Konarska
List Minister Edukacji Narodowej
Złote pióro

XII edycja konkursu My Polacy, My Dolnoślązacy

O laur złotego pióra

 

Images: praga1.jpgNa Dolnośląski Konkurs Literacki  przysłano prawie 200 prac. Spośród nich jury wybrało 34 najlepsze. Wśród wyróżnionych gimnazjalistów i licealistów (bo to do nich adresowany jest konkurs) znalazły się trzy oławianki – Julia Kret i Agnieszka Rybka z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków oraz Izabela Michalak z Gimnazjum nr 2 im. Orląt Lwowskich. Gimnazjalistki wybrały temat: Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. Twoja odpowiedź na słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży. Za swoją odpowiedź dziewczyny otrzymały wyróżnienia, co było wielkim sukcesem, gdyż tylko 10 dyplomów powędrowało do uczniów gimnazjów.

Organizatorem konkursu jest Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio we Wrocławiu i „Gość Niedzielny” Redakcja Wrocławska, a współorganizatorami Urząd Miasta Wrocławia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Na zakończenie uroczystej gali Karol Białkowski, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, życzył nagrodzonym, aby wzorem laureatki z roku ubiegłego mieli odwagę i zapał do podjęcia pracy dziennikarskiej już dzisiaj (Ewa Rejman publikuje swoje teksty we wrocławskim dodatku „Gościa”). Kto wie, może i oławianki (którym GRATULUJEMY!!!), zechcą kształcić swoje dziennikarskie pióro? Pierwsze próby ma już za sobą Julia Kret, która na co dzień pracuje w redakcji gazetki szkolnej „Olimpia”. W bieżącym roku szkolnym jako redaktorka „Olimpii” dołączyła również do autorów oławskiego bloga nastogadka.eu.

Tekst i fot. Red. Olimpii

szlachetna paczka

Images: logo_wosp.jpg

"Dobre uczynki zawsze wracają"

Koordynatorzy szkolnej akcji serdecznie dziękują Uczniom, Rodzicom, Sponsorom oraz Pracownikom Szkoły za zaangażowanie i poparcie szlachetnej inicjatywy. Dzięki Waszej hojności udało się zrealizować najpilniejsze potrzeby wybranej przez nas rodziny. Dołączyliśmy do Szlachetnego Grona osób pomagającym innym!!!

Images: praga1.jpg

Dziękujemy, że razem z nami zmieniacie świat na lepsze!

 

Ogolnopolski dzień praw dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2016 w Brzegu.

Images: praga1.jpgDnia 18 listopada 2016 roku w ramach Ogólnopolskich Dni Praw Dziecka w Sali Stropowej Ratusza w Brzegu miała miejsce debata, zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miejską pt. – Moje Prawa. Gośćmi MRM byli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, jego eksperci psycholog dziecięcy Dorota Zawadzka (Superniania), Laura Koba (społeczny doradca rzecznika), poseł na Sejm RP Paweł Grabowski oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Debata składała się z trzech części: Wolność, Odpowiedzialność i Roszczenie oraz Obowiązek. Towarzyszyła jej publiczna dyskusja z udziałem osób dorosłych i młodzieży.

Debatę młodzieży poprowadził Grzegorz Jach. Rozmawiano o prawach, a także o przywilejach i obowiązkach współczesnej młodzieży. W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania młodzież pytała m.in. o sprawy związane z dorosłym życiem. Debatowano także o problemach rodzinnych, o separacji rodziców, a także o tym, że należy przestrzegać wszystkich praw.

Spotkanie z Markiem Michalakiem i jego doradcami wyszło rewelacyjnie. Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzają, iż spotkanie było owocne i pouczające.

Nasze gimnazjum reprezentowali Jagoda Hanuszewicz, Agnieszka Rybka, Nikola Grześkowiak, Izabela Fliśnik, Michał Kołodziej, Dominik Brzeziński, p. Jadwiga Dąbrowska – Juśkiewicz i p. Halina Skibińska.

Tekst: Agnieszka Rybka
Zdjęcia: Jagoda Hanuszewicz

 

Przetłumacz stronę

Niezbędnik

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.03 1,800,243 Unikalnych wizyt