18-08-2017 08:37
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania   Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Wychowanie i profilaktyka    w szkole
· Programy profilaktyczne   realizowane w szkole
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Niezbędnik rodzica
· Warunki ubezpieczenia
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2016-2017        klasa 3
· Pedagog poleca
· List Ministra Edukacji
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
komunikat
Images: praga1.jpg
Images: praga1.jpg
SUKCESY NASZYCH TRZECIOKLASISTÓW
Images: praga1.jpg
Spływ kajakowy 2b

Spływ kajakowy kl. II b

Z nurtem Oławy

Ostatnia środa roku szkolnego okazała się dniem niezwykle upalnym. Nie wszyscy powitali żar od świtu lejący się z nieba z radością. Wśród nich nie było uczniów kl. II b...
Grupa drugoklasistów postanowiła końcówkę roku szkolnego wykorzystać niezwykle intensywnie. Za radą pana Krzysztofa Reczucha, jednego z rodziców, wybrali się na kajaki. Odcinek spływu nie był długi – płynęli bowiem z Miasteczka Ruchu w Oławie do Groblic.
Images: praga1.jpg

Atrakcji na nim nie zabrakło – były i szuwary, i krzewy, i szeroka woda, ale również płycizny i zwężenia. Mimo braku wcześniejszego doświadczenia (u niektórych) wyprawa udała się znakomicie. Choć nikt nie nurkował, wszyscy byli mokrzy (efekt bitwy na wiosła), opaleni i dumni z pokonanego dystansu. No i wrócili zachwyceni oławską przyrodą oraz nowym doświadczeniem sportowym.

Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami serdecznie dziękują organizatorowi spływu – panu Piotrowi Bigielowi z firmy ZNURTEM - za profesjonalne przygotowanie imprezy, życzliwość i zaraźliwe poczucie humoru.

Do zobaczenia na kolejnym spływie!

Uczniowie kl. II b

Konkurs Solidarność walcząca 1982-1990

10 czerwca br. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu o godz. 10.00 odbył  się finał I Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Solidarność Walcząca 1982-1990”

Images: praga1.jpg

Cele konkursu było: poznanie najnowszej historii Polski, upowszechnienie wiedzy o działalności podziemnej SW, przybliżenie postaw niepodległościowych i patriotycznych w latach 1982-1990,ukazanie różnych dróg w dążeniu do odzyskania niepodległości, pokazanie sylwetek ludzi SW. Uroczystości towarzyszyła  wystawa zdjęć Kornela Morawieckiego autorstwa Janusza Wolniaka. Uczennice naszego gimnazjum Natalia Konarska kl.2a oraz Aleksandra Adamczyk kl.2a zostały laureatkami zajmując dwa drugie miejsca. Wyróżnienia zdobyły Jagoda Hanuszewicz kl.3a oraz Wiktoria Mościcka kl. 2a. Dziewczynkami opiekował się nauczyciel historii Lidia Szeligiewicz.

Brązowy medal siatkarzy
W hali wrocławskiej Gwardii odbył się finał strefy wrocławskiej w piłce siatkowej chłopców, w którym reprezentacja naszej szkoły zdobyła brązowy medal. Do finału awansowały 4 najlepsze gimnazja ze strefy wrocławskiej: Gimnazjum nr 1 w Oławie, Gimnazjum z Milicza oraz dwa Gimnazja z Wrocławia nr 5 i nr 13.
Images: praga1.jpg

W półfinale oławianie ulegli 0:2 Gimnazjum nr 5 z Wrocławia. W meczu o III miejsce reprezentacja "Jedynki" po zaciętej grze pokonała 2:1 Gimnazjum nr 13 z Wrocławia.

Skład drużyny zwycięskiej: Michał Batór, Maciej Gachowski, Kuba Gębarzewski, Łukasz Jadach, Kacper Jazienicki, Marcel Karpiński, Michał Kołodziej, Piotr Malinowski, Adrian Pasierbowicz, Hubert Słabicki, Dawid Sobczak i Andriej Teliupa. Opiekun drużyny: Jacek Bereżnicki

Wcześniej odbyły się mistrzostwa powiatu oławskiego, z których mistrz wystąpił najpierw w eliminacjach międypowiatowych, a potem w finale międzypowiatowym. Tam po zwycięstwie z Gimnazjum z Bukowic z powiatu milickiego Gimnazjum nr 1 w Oławie awansowało do finału strefy wrocławskiej w piłce siatkowej chłopców.

Zawody odbywały się w marcu 2017.
Projekt Kręcimy film!

Projekt Kręcimy film!

CZERWONY DYWAN GIMNAZJALISTÓW

 

Images: dali.jpgPrawie oskarową oprawę miała uroczysta premiera filmów, jakie nakręcili nasi uczniowie w ramach projektu Kręcimy film! Projekt, związany z programem Kino Szkoła realizowany był przez cały rok. Prowadziła go pani Zofia Żurawska w Centrum Sztuki przy ul. Młyńskiej w Oławie. Uczestnikami zajęć były dwie grupy filmowe – 14 uczniów z kl. I d oraz grupa uczniów z klas: I a, I c, II e i III f.

W ramach zajęć powstały dwa filmy. Pierwsza grupa nakręciła film pt. Na podium, a druga – Amanda. Ugryziona przez nietoperza. Oba różniły się nie tylko tematyką, ale również techniką, przez co były niezwykle ciekawe. Prowadząca zajęcia wyróżniła szczególnie montażystów – Maćka Millera oraz Kasię Jędo i operatora kamery – Oskara Sokołowskiego.

Uczestnikom zajęć gratulujemy pomysłów, wytrwałości i pracowitości. Mamy nadzieję, że jeszcze będzie o nich głośno!


Fot. i tekst: Red. Olimpii

Europejczyk - czyli kto?

Podsumowanie projektu "Europejczyk - czyli kto?"

PARYSKI WIECZÓR

Images: dali.jpgPodsumowanie projektu "Europejczyk-czyli kto?" klasy 1a pod tytułem "Paryski Wieczór" odbyło się 13 czerwca 2017 roku o godzinie 17.00 w Gimnazjum nr 1 w Oławie w sali 126. Organizatorami byli -wychowawca klasy 1a p. Artur Nawrocki oraz p. Jolanta Szewczyk. Projekt przygotowywany był przez uczniów klasy 1a, członków Koła Teatralnego G-1, nauczycieli oraz rodziców.

Na prezentację projektu zaproszeni zostali rodzice uczniów klasy 1a, uczniowie naszego Gimnazjum, nauczyciele oraz pedagog szkolny. Projekt nawiązywał do wycieczki szkolnej klasy 1a do stolicy Francji, czyli Paryża.

Na początku przedstawiono kilka znanych francuskich zwrotów. Następnie Koło Teatralne G-1 zaprezentowało sztukę autorstwa uczennicy klasy 3b - Julii Kret - pod tytułem "Historia detektywistyczna" . Historia jest zainspirowana francuskojęzycznym detektywem Herkulesem Poirot. Po przedstawieniu sztuki uczennice klasy 1a barwnie opisywały pokaz zdjęć ze szkolnej wycieczki do Paryża. Na wzór historii francuskiego filmu uczeń Xavier Suchodolski zaprezentował film złożony ze zdjęć z wycieczki i muzyki francuskiej. Chłopcy opowiedzieli garść francuskich anegdotek. Na koniec goście mogli posmakować  Francji dosłownie – zostali zaproszeni do kawiarenki na francuski poczęstunek.

Całość humorystycznie i artystycznie podsumowała p. Jadwiga Dąbrowska–Juśkiewicz, opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Występy tak Jej się podobały, że wyraziła nadzieję na podobne spotkanie za rok.

Amelia Zakrzewska

Wycieczka do Sandomierza

„Śladami ojca Mateusza”

Images: praga1.jpgTytuł artykułu jest prowokacyjny, ponieważ pojechaliśmy na wycieczkę do Sandomierza, nie w poszukiwaniu śladów ojca Mateusz. Oczywiście jedną z przyczyn był zachwyt wielu telewidzów, wielbicieli tego serialu, krajobrazem Sandomierza i niezwykle urokliwych, na wskroś polskich okolic.

Nade wszystko chcieliśmy być oryginalni! Wszyscy jadą za granicę, nad morze, ewentualnie do Krakowa. Wschód Polski nie jest modny wśród gimnazjalistów. Niemodny, więc oryginalny!

Przygoda zaczęło się bladym świtem, bo podróż miała trwać około 6 godzin. O dziwo wszyscy uczestnicy przybyli punktualnie, czyli o 4. 45. Po sprawdzeniu stanu autokaru przez uroczych panów policjantów ruszyliśmy po nowe doznania.

Podróż była niezwykle miła, choć nieco męcząca. Pan kierowca był „ panem szosy”, bo poprowadził nas czasami krętymi, ale mniej ruchliwymi drogami. Dzięki niemu zgodnie z planem już około 11 dojechaliśmy do Opatowa Sandomierskiego. Tutaj spotkaliśmy się z panią przewodnik, która towarzyszyła przez kolejne 2 dni w poznawaniu okolic Sandomierza. (ciąg dalszy na drugiej stronie)

Alina Graj

Konkurs ŚWIAT BEZ BARIER

Ogólnopolski Konkurs ŚWIAT BEZ BARIER

Dmuchawce, latawce, wiatr...

 

Images: ferie.jpg

Pod takim hasłem odbyła się XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Świat bez barier”, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 9 z Oddziałami integracyjnymi w Wałbrzychu. Na konkurs wpłynęło 137 prac, z czego jury nagrodziło 10. Wśród laureatów znalazły się dwie uczennice Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Marta Maziarz za opowiadanie pt. „Czarna Róża” zdobyła w konkursie I miejsce, a Agnieszka Rybka za „Pamiętnik niskopodłogowej siedemnastolatki” – wyróżnienie.

Konkurs miał na celu popularyzację twórczości, rozbudzanie talentów, stworzenie warunków do nawiązywania relacji międzyludzkich, umożliwienie twórcom nieprofesjonalnym  konfrontacji własnych dokonań, poszukiwań artystycznych i literackich, wyszukiwanie twórców szczególnie uzdolnionych oraz promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Finał odbył się 27 maja br. Galę rozdania nagród połączono z otwarciem wystawy pokonkursowej.


Tekst. I fot. Red. Olimpii

konkurs plastyczno-graficzny na znak Orląt Związku Strzeleckiego

Konkurs plastyczno - graficzny na znak Orląt Związku Strzeleckiego

Images: praga1.jpgMiło nam poinformować, że  Ogólnopolski konkurs plastyczno-graficzny na znak Orląt Związku Strzeleckiego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej zakończył się dla  uczennicy Gimnazjum nr 1 w Oławie  Angeliki Winczury sukcesem Na adres Związku Strzeleckiego wpłynęło ponad 100 wartościowych prac konkursowych. W znakomitej większości były to prace prezentujące bardzo dobrą znajomość tematu oraz kontekstu ideowo-historycznego Orląt, jak również samej organizacji Związku Strzeleckiego.W niedalekiej przyszłości przesłane prace posłużą jako projekty do wykonania naszywek, odznak, banerów i tym podobnych form użytkowych. Angelika Winczura zdobyła wyróżnienie i jej praca została umieszczona na stronie Związku Strzeleckiego. Uczennicą opiekowała się nauczycielka historii Lidia Szeligiewicz

PROJEKT EDUKACYJNY KLASY 3B I 2B W RAMACH SZKOŁY DIALOGU

PROJEKT EDUKACYJNY KLASY 3B I 2B W RAMACH SZKOŁY DIALOGU

Images: praga1.jpgDnia 8 czerwca w naszym mieście odbyła się niezwykła wycieczka poświęcona w całości historii społeczności żydowskiej w Oławie. Całość została zorganizowana przez dwie klasy z Gimnazjum nr. 1 w Oławie w ramach projektu realizowanego we współpracy ze Szkołą Dialogu. Koordynatorem działań była nauczycielka historii Pani Lidia Szeligiewicz.  Na wycieczkę zaproszono wielu gości, między innymi przedstawicielkę redakcji Gazety Powiatowej oraz pana Michała Zwierzańskiego.

Przed rozpoczęciem wycieczki goście zostali zabrani na zorganizowany przez klasę 2B Dzień Kultury Żydowskiej. Wprowadzeniem do całości była prezentacja złożona z podstawowych faktów na temat historii i kultury Żydów. Mogliśmy między innymi dowiedzieć się trochę o tym w jaki sposób wyglądało życie Żydów podczas II wojny światowej, poznać bliżej religię jaką jest judaizm oraz zapoznać się z najważniejszymi tradycjami i świętami. Oprócz dawki wiedzy klasa 2B zapewniła nam również rozrywkę ruchową w postaci nauki tradycyjnego tańca żydowskiego ZemerAtik. Na koniec pożegnali nas natomiast poczęstunkiem złożonym z Hałki, daktyli i tradycyjnej sałatki.

Następnie ruszyliśmy w stronę pierwszego punktu naszej wycieczki czyli obecnej siedzibie Caritasu, a niegdyś sali modlitewnej. Od naszej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że w około 800-letniej historii naszego miasta pierwsze wzmianki o Żydach pojawiły się na początku XIV w. Poinformowała nas ona również o zasadach panujących w salach modlitewnych np. modlitwach na wejście lub wyjście oraz o rabinach.

Z siedziby Caritasu ruszyliśmy w stronę rynku po drodze zahaczając o budynek, w którym niegdyś mieścił się hotel StradtBerlin, którego właścicielem był HeimannPringsheim. Na samym rynku natomiast przewodniczki opowiedziały nam o sklepach i instytucjach, które niegdyś mieściły się w obecnych siedzibach banków.

Na oławskim rynku zatrzymaliśmy się również na chwilę aby posłuchać historii związanej z budynkiem, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna I stopnia. Nie jest on co prawda związany bezpośrednio z historią Żydów, jednak jego dawny mieszkaniec jak najbardziej. Był to bowiem  błogosławiony Bernard Lichtenberg, który w trakcie II wojny światowej pomagał Żydom.

Gdy ta część naszej wycieczki była skończona skierowaliśmy nasze kroki w kierunku sklepu obuwniczego Franco. Niegdyś były to zwykłe zabudowania mieszkalne, w których jedno mieszkanie zajmował Alfred Pringshein, Żyd, który pomimo wyjątkowego uzdolnienia muzycznego zdecydował się na studia matematyczne i został profesorem w tej dziedzinie.

Następnie trochę zboczyliśmy z kursu naszej wycieczki, a nasze przewodniczki zabrały nas do parku na niespodziankę w postaci historii o burzliwych dziejach oławianki Ilse.

Na sam koniec mieliśmy okazje obejrzeć cmentarz żydowski w Oławie. Zajmuje on niewielki obszar, bo zaledwie 20a, ale jest t niewątpliwie ważny element historii naszego miasta. Cmentarz został ufundowany przez pana Samuela Steinmana, wówczas najbogatszego przedstawiciela społeczności żydowskiej w Oławie. W ramach ciekawostki nasza przewodniczka powiedziała nam o elementach widocznych na nagrobkach, z których można wyczytać informacje na temat zmarłego nie znając języka hebrajskiego.

Tak właśnie zakończyła się nasza wycieczka. Choć nie trwało długo, było to przeżycie, które z pewnością zapamiętamy na długo, a wiedza, którą tam zdobyliśmy sprawi, że Żydzi będą nam znacznie bliżsi niż kiedyś i będziemy mogli lepiej ich zrozumieć.
NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ, zakręcić i wykręcić

Images: praga1.jpg„NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ, zakręcić i wykręcić”

Dnia 7 czerwca 2017 r. odbył się IV Powiatowy Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ, zakręcić i wykręcić” organizowany przez Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów i Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii . Uczennice naszej szkoły: Natalia Konarska, Martyna Michałowicz oraz Izabela Fliśnik zajęły w nim II miejsce.

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Z niemieckim „za pan brat”

Język niemiecki, choć trudny i nie doceniany przez większą rzeszę uczniów, przyniósł  naszej szkole i tym razem   wiele sukcesów i zadowolenia, a to za sprawą tych, którzy są pasjonatami tego języka i stale rozwijają swoje zdolności językowe i artystyczne .Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w następujących konkursach z zakresu języka niemieckiego, odnosząc przy tym znaczne sukcesy:

XV Szkolny Konkurs Poezji Niemieckiej (24.03.2017-wybór najlepszych uczniów do etapu powiatowego w/w konkursu;  nie przyznano miejsc)

XV Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

(4.04. 2017 - organizator Gimnazjum nr 1 w Oławie)

IV Powiatowy Konkurs Małych Form Artystycznych

(30.05.2017  - organizator Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu – Laskowicach)

VIII Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

(7.06.2017 – organizator CKZiU w Oławie)

Osiągnięcia uczniów:

XV Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

II miejsce Marta Maziarz kl. IIb

III miejsce Aleksandra Mruk kl. II b

wyróżnienie: Oliwia Niepsujewicz kl. II b

oraz Akbarbek Makhmudov  kl. II a  -  wszyscy w kategorii recytacje

IV Powiatowy Konkurs Małych Form Artystycznych:

j. niemiecki:

II miejsce Marta Maziarz  – kategoria recytacje, kl. II b

III miejsce Natalia Hołówka –  kategoria piosenka, kl. II b

wyróżnienie:  scenka „Romeo i Julia”  - Marta Maziarz, Michał Batór , Maksymilian Reczuch - wszyscy z kl. 2b

wyróżnienie Paulina Hadryś w kategorii  j. ang., kl. 3f

VIII Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

II miejsce Natalia Hołówka w kategorii j. niemiecki gimnazja   - kl. II b


Nauczyciel języka  niemieckiego w Gimnazjum nr 1 w Oławie Elżbieta Sawicka - Skibińska

Konkurs lektury w kadrze

Ogólnopolski Konkurs LEKTURY W KADRZE

Łódzkie Oscary rozdane

 

Images: praga1.jpg26 maja w łódzkim Liceum Ogólnokształcącym Mikron rozdano nagrody w VI ogólnopolskim Konkursie Filmowym; „Lektury w kadrze”. Udział w uroczystej gali wzięły dwie drużyny z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Drużyna w składzie: Julia Kret, Alicja Galińska, Wiktoria Jończyk, Julia Pawlik, Hubert Grdeń, Jakub Kubas i Jakub Nowicki animowaną adaptacją bajki I.Krasickiego „Łakomy i zazdrosny” wywalczyła trzecie miejsce.  Druga grupa, czyli duet - Oliwia Jankowska i Jan Kamiński otrzymali wyróżnienie za rysunkową wersję lektury pt. „Stary człowiek i morze”. Drużynami opiekowały się nauczycielki: Anna Kirkiewicz i Jolanta Szewczyk.

Organizatorzy konkursu postawili sobie za cel próbę przełamania uczniowskiej niechęci do szkolnych lektur. Poza tym zależy im, aby zachęcić młodzież do pracy z nowymi narzędziami edukacyjnymi, a film wydaje się nie tylko atrakcyjny, ale również możliwy do realizacji bez użycia skomplikowanego sprzętu (choćby za pomocą aparatu fotograficznego czy telefonu). Oprócz tego bardzo ważnym elementem konkursu jest dokonywanie przez młodych ludzi przekładu literatury na dzieło filmowe, gdyż wymaga to dokonania interpretacji i zaproponowania własnego punktu widzenia na adaptowane dzieło.

Tegoroczne Oscary rozdane. Zdobywcom nagród gratulujemy i czekamy na to, co przyniesie przyszły rok…


Tekst. Red. Olimpii

Fot. Archiwum Julii Kret i Hanna Jaworska

Samolotowa wycieczka do Warszawy

Images: praga1.jpgSamolotowa wycieczka do Warszawy

STOLICA Z LOTU PTAKA

6.06.2017 odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy, na którą wybrali się uczniowe z klasy 2b, 3a, 3b i 3e wraz z dwiema nauczycielkami - Panią Jolantą Szewczyk i Wiolettą Maciejewicz - Guź. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 5:30 na lotnisku we Wrocławiu. Po półgodzinnym locie wylądowaliśmy na lotnisku Chopina w Warszawie. Po przylocie i śniadaniu zaczęliśmy zwiedzanie.

Na początku wybraliśmy się na Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy m.in. Kolumnę Zygmunta i Syrenkę Warszawską. Mieliśmy także okazję wejść do wnętrz Zamku Królewskiego. Potem wybraliśmy do parku Saskiego, w którym był Grób Nieznanego Żołnierza. Podczas zwiedzania na niebie pojawiły się chmury i zbierało się na ulewę, więc szybkim krokiem udaliśmy się do Złotych Tarasów i tam spędziliśmy resztę dnia, a wieczorem poszliśmy do kina. Po poprawieniu się pogody udaliśmy się do schroniska „Syrenka” na zasłużony wypoczynek.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym spędziliśmy kilka godzin. Naszym ostatnim punktem wycieczki był obiad w Złotych Tarasach. Około godziny 15 wyruszyliśmy na lotnisko. Po udanym locie zakończyliśmy wycieczkę i wróciliśmy do domu z przekonaniem, że samolotowa wycieczka TO JEST TO!

Patrycja Bagińska i Aleksandra Turowska

Fot. Julia Saderska

Wycieczka szkolna do Francji

Wycieczka szkolna do Francji

NASZA PARYSKA PRZYGODA

Images: praga1.jpgWyjechaliśmy do Francji 22 maja 2017 roku. Przejechaliśmy ponad 1500 km, jadąc przez Polskę i Niemcy. Uczestnikami wycieczki były klasy 1a,2b,2c,2e. Opiekunami wyprawy byli: P.Barbara Turczynowska, P.Jolanta Szewczyk, P.Artur Nawrocki, P.Małgorzata Pietrzycka, P.Joanna Porcenaluk, nasi kochani kierowcy oraz niezapomniany P.Mariusz, który z ciekawością opowiadał nam o zakątkach Paryża.

Dojechaliśmy o godzinie 11:00 do Reims, a następnie do Saint Denis. Tam zwiedzaliśmy  katedrę koronacyją Królów Francuskich, w której koronowano aż 32 z nich. W Saint Denis dokonowano królewskich pochówków. Na nagrobkach były widoczne symbole lwa oraz psa. Informowały nas one o tym, iż władcy Francji słynęli z waleczności.

Dnia trzeciego zwiedzaliśmy katedrę Notre Dame. Zaintersesowały nas jej 19-sto metrowe witraże. Następnie udaliśmy się na plac Defilat przed pałacem królewskim, gdzie podziwialiśmy pnie drzew-cokoły. Naszym ostatnim celem dnia był rejs po Sekwanie i wjazd na Wieżę Eiffla. Pełni szczęścia płynęliśmy rzeką i oglądaliśmy zabytki Paryża. Machaliśmy przechodniom. Potem ze strachem weszliśmy na pierwsze 2 piętra Wieży Eiffla, a następnie na samą górę wjechaliśmy windą.

Kolejnego dnia podziwialiśmy Wersal. Zachwyciła nas sypailnia królewska, w której okna sypialni  Króla Słońce wychodziły na wchód słońca. Przed godziną 15:00 dotarliśmy do miasteczka XXI w. - La Defons. Kolejna piękną perspektywa to widok spod bazyliki Sacre Coeur.

Dnia piątego pojechaliśmy do krainy Eurodisneylandu. Po męczącej zabawie pojechaliśmy do domuJ. Ale to nie koniec. Podobną wyprawę koniecznie MUSIMY powtórzyć za rok.

Judyta Babej i Angelika Winczura

Fot. Xavier Suchodolski

XVII Powiatowy Konkurs Informatyczny

XVII Powiatowy Konkurs Informatyczny - finał

Najlepsi młodzi informatycy

na szczeblu gimnazjalnym

w powiecie oławskim


Images: praga1.jpgDnia 8 maja 2017r. o godz. 8.00, w Gimnazjum nr 1 w Oławie odbył się finał XVII Powiatowego Konkursu Informatycznego.
Udział w finale wzięło 15 uczniów z gimnazjów, z terenu powiatu oławskiego.
Organizatorami konkursu byli Iwona Kochutek oraz Jacek Ozga.
Konkurs podzielony był na dwie części. W pierwszej a części uczniowie w czasie 30 minut rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu informatyki.
Część druga trwała 90 minut i zawierała zadania dotyczące znajomości posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym, tworzeniem strony internetowej oraz realizacją algorytmów w wybranych językach programowania. 

Komisja konkursowa  wyłoniła laureatów konkursu:
Najlepszymi informatykami na szczeblu gimnazjalnym w powiecie oławskim są:
I miejsce Jakub Ignatowicz Gim. nr 2 Jelcz- Laskowice
II miejsce Joanna Piórkowska Gim. nr 2 Jelcz- Laskowice
III miejsce Damian Choptiany Gim. nr 3 Oława
226 rocznica Konstytucji 3 Maja

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Images: ferie.jpg9.05.2017 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie  odbył się apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1 „D” wraz z wychowawcą - panem Jackiem Ozgą - zachwyciło swym pomysłem inne klasy, nauczycieli, a także samą panią dyrektor Barbarę Turczynowską. Całemu wydarzeniu towarzyszyły piosenki w wykonaniu chóru pod kierownictwem pani Elżbiety Leś. Apel opowiadał o dziejach pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku. Jej autorami byli: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Aktorzy swoimi informacjami na ten historyczny temat idealnie odzwierciedlili klimat towarzyszący uchwaleniu majowej Konstytucji. Całość zakończyła pani Dyrektor, dziękując aktorom, chórowi oraz ich opiekunom.

 

Tekst: Julia Pajer

 

Fot.: Xavier Suchodolski

Konkurs dziennikarski

Gala VII Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego

UCZNIOWIE Z DZIENNIKARSKĄ PASJĄ


Images: praga1.jpg5 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VII Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego „Współczesny Dolny Śląsk”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów – ocenianych w oddzielnych kategoriach. Mają oni do wyboru: wywiad z ciekawym mieszkańcem Dolnego Śląska i fotoreportaż z wydarzenia (kulturalnego, turystycznego... itp.).

W konkursie nagrodzono pięcioro uczniów Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie:

-Julię Kret – II miejsce (za wywiad z Julią Dudek, założycielką bloga Nastogadka.eu);

-Filipa Cybulaka – II miejsce (za wywiad z Wiktorią, Andriejem i Akbarem, dla których Polska stała się emigracyjną ojczyzną);

-Martynę Maciejko – III miejsce (za wywiad z ks. dziekanem Januszem Gorczycą);

-Piotra Chrzanowskiego – II miejsce w kategorii fotoreportaż (za fotoreportaż o dolnośląskich dworcach);

-Wiktorię Jończyk – III miejsce w kategorii fotoreportaż (za fotoreportaż pt. „Fabryka szalika”).

I miejsca w kategorii fotoreportaż jury nie przyznało.


Na konkurs nadesłano 150 prac. Jury nagrodziło 15 z nich - 7 nagród powędrowało do gimnazjalistów. Słowa uznania przewodniczącego jury, dziennikarza, pracownika naukowego Instytutu Dziennikarstwa UW, pana dra Mariana Maciejewskiego przekazała młodzieży organizatorka konkursu, pani Jarosława Makus, polonistka w Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia. Podkreśliła ona nie tylko jakość dziennikarskiego warsztatu młodego pokolenia, ale także umiejętność wyszukiwania interesujących rozmówców. Szczególne uznanie skierowała do laureatów z Oławy. Choć organizatorka zapowiedziała, iż w związku z reformą szkolnictwa konkurs nie będzie miał kolejnych edycji, stwierdziła, iż poziom ich prac co roku był bardzo wysoki i czytanie ich wiązało się z niekłamaną przyjemnością.

Red. Olimpii

Fot.: Agnieszka Rybka

 

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Szanujmy tradycję

Images: praga1.jpgTakie hasło było motywem przewodnim występu, którym nasi uczniowie włączyli się w miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas krótkiego wprowadzenia Agnieszka Rybka i Hubert Grdeń stwierdzili, że naród, który nie zna swojej przyszłości, umiera i nie buduje dobrego jutra. Dlatego zaproponowali zgromadzonym, aby żyjąc w zwariowanym tempie dzisiejszego świata, zatrzymali się przez chwilę i wysłuchali krótkiej lekcji historii i patriotyzmu.

Tematem tejże lekcji były okoliczności uchwalenia majowej Konstytucji. Agnieszka i Hubert wspomnieli także, że była to pierwsza w Europie, a druga (po Stanach Zjednoczonych) w świecie, tak postępowa ustawa. Przypomnieli, że o swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat, a Konstytucja 3 Maja stała się w tych latach symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się. Na zakończenie dodali: W dzisiejszych czasach szczególnie pamiętajmy o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw, bądźmy z tego dumni, ale pielęgnujmy naszą tożsamość. Tymi słowami wywołali na środek tancerzy, którzy zaprezentowali tradycyjny taniec rycerski – Kender.

Tancerze rekrutowali się z klas: IIb, IIc, IIIa, IIIb i IIIc. Choreografię całości przygotowała pani Małgorzata Januszkiewicz. Występ naszych uczniów nagrodzono zasłużonymi brawami.

Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

 

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Images: Jonczyk2017.jpgXIII Dolnośląski Konkurs Literacko - Dziennikarski MOJA MAŁA OJCZYZNA

 

MŁODE PIÓRO Z NASZEGO GIMNAZJUM

28 kwietnia miała miejsce gala rozdania nagród w Dolnośląskim Konkursie Literacko - Dziennikarskim MOJA MAŁA OJCZYZNA im. Beaty Jaroszewskiej. Nagrodę główną i tytuł MŁODE PIÓRO 2017 zdobyła Wiktoria Jończyk z klasy III b naszego Gimnazjum.

Na XIII Konkurs Literacko - Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2017
im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska wpłynęło 75 prac
z 39 szkół z Dolnego Śląska. Jurorzy w składzie: Olga Tokarczuk – pisarka, Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz, Rafał Różewicz - poeta – wyłoniło 21 laureatów.

Finałowa gala odbyła się w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Aura dostosowała się do tematu pracy, dzięki której Wiktoria została główną laureatką konkursu. Autorka przygotowała bowiem reportaż pt. Afera szalikowa, który prezentował akcję zorganizowaną przez uczniów i nauczycieli LO nr 1 w Oławie – p. Ingę Sławik – Kubiak i p. Piotra Wróbla. Celem przeprowadzonej zimą akcji było ofiarowanie potrzebującym ciepłych szalików, wydzierganych wcześniej przez licealną młodzież.

WIKTORII ŻYCZYMY KOLEJNYCH

LITERACKO – DZIENNIKARSKICH SUKCESÓW!

Tekst. Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski Ia

Przetłumacz stronę

Niezbędnik

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 2,023,719 Unikalnych wizyt