Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Powitanie

Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/

Konkurs literacki

Dolnośląski Konkurs Literacki „O Laur Złotego Pióra”

Oławscy laureaci konkursu literackiego

 

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się 1 grudnia uroczysta gala laureatów XIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Literackiego O Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”. Zaproszonych zostało 33 uczestników ze szkół ponadgimnazjamych oraz ostatniego roku gimnazjum.

Images: praga1.jpg

Wśród wyróżnionych znalazła się trójka z Oławy, w tym dwoje naszych uczniów - Oliwia Niepsujewicz i Filip Żydowski. Nasi finaliści pisali prace na drugi (z dwóch do wyboru) tematów, w którym należało ustosunkować się do słów: „Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności”.

Gimnazjaliści, którym przyszło się zmierzyć z uczniami szkół średnich, byli z siebie dumni. – Już samo zaproszenie na galę było dla mnie wielkim wyróżnieniem – stwierdziła po gali Oliwia Niepsujewicz. - Bardzo się cieszę, że ktoś dostrzegł moją pracę i ją wyróżnił. 117 uczestników pozostało tego dnia w domach...

W sumie do konkursu przystąpiło ponad 150 uczestników z Dolnego Śląska.


Fot. i tekst Red. Olimpii

Lekcja w ratuszu

Lekcja w Ratuszu

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

 

30 listopada 2017 roku klasa „2 a” w ramach zajęć WDŻ wybrała się do ratusza na lekcję lokalnej historii o błogosławionym księdzu Bernardzie Lichtenbergu, który urodził się 3 grudnia 1875 r. w Oławie.

Images: praga1.jpg

Spotkaliśmy się o godzinie 8 rano pod ratuszem, gdzie miały odbyć się zajęcia prowadzone przez sympatycznego pana Michała Zwierzańskiego. Na początku przedstawił  nam historię Oławy z okresu III Rzeszy, pokazując miejsce zamieszkania i pracy rodziny Lichtenbergów. Dalej omówił życiorys oławianina, ks. Bernarda, którego 23 czerwca 1996 na stadionie olimpijskim w Berlinie Papież Jan Paweł II beatyfikował.

Czas nietypowej lekcji, która wszystkim bardzo się podobała, minął niezwykle szybko. Nasza opiekunka, pani Jolanta Szewczyk, pochwaliła nasze zainteresowanie przedstawionym tematem oraz dojrzałe zachowaniem podczas prezentacji.

Z tej szczególnej lekcji zapamiętałem przede wszystkim to, że za pomoc związaną z  ratowaniem prześladowanych Żydów błogosławiony Bernard Lichtenberg został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przez Izraelski Instytut.

Po tak interesującej prelekcji nabraliśmy apetytu na jeszcze. Z miernym entuzjazmem wracaliśmy na bardziej typowe lekcje w szkolnych ławkach..

Michał Dobrowolski

Pierniczenie 2017

1 grudnia – pierniczenie klas trzecich

NOWA SZKOLNA TRADYCJA

 

W ramach przygotowań do szkolnego jarmarku adwentowego uczniowie klas III piątkowy wieczór spędzili w szkole. Przy długim, specjalnie na tę okazję przygotowanym i udekorowanym świątecznie stole, odbyło się zbiorowe zdobienie upieczonych wcześniej pierników. Każda klasa piekła wybrany przez siebie wzór. Podczas „pierniczenia” okazało się, że z tych wypieków można za pomocą słodkich ozdób wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. I choć po dziewczynach spodziewaliśmy się artystycznej kreatywności, pomysły i wykonanie chłopców wszystkich zaskoczyło i zachwyciło. W zdobieniu łakoci celowało szczególnie dwóch – Szymon i Michał.

Images: pn2017.jpg

Mamy nadzieję, że nasze pierniki, pięknie zapakowane, staną się hitem jarmarku, który odbędzie się niebawem w szkole. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy inicjatorce „Pierniczenia 2017” – pani Pauli Chrustowskiej, wszystkim Wychowawcom klas III oraz pani Danusi Ostrowskiej – Szczupał za niezawodne artystyczne wsparcie. Klasie III d dziękujemy za mistrzowskie ogarnięcie całości!

Uczniowie klas III

III Forum SU

III Forum Samorządów Uczniowskich

Dnia 24.11.br. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie odbyło się III FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  pod hasłem ”Każdy ma w sobie takie coś, co może podarować drugiej osobie, czyli - o różnych obliczach wolontariatu”. W spotkaniu wzięły udział samorządy uczniowskie SP nr 1, 2, 3 4, 5, 6 i 8. Każdy samorząd reprezentowała grupa składająca się z opiekuna i czterech uczniów. Nasz Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Jadwigi Dąbrowskiej - Juśkiewicz reprezentowały następujące uczennice: wiceprzewodniczące szkoły - Paulina Kus (kl. 7D), Natalia Winogradow (kl. 7F) oraz przedstawicielki Rady SU - Gabriela Mastalerz (kl.7A) i Emilia Kołodziej (kl. 7G). Wśród zaproszonych gości znalazły się wyjątkowe Osoby, dla których wolontariat stal się sposobem na życie. Samorządy Uczniowskie przybyły do SP nr 1, by poznać się, wymienić doświadczeniami, pomysłami i skupić na chwilę na wybranym temacie. Pochyliliśmy się nad ideą wolontariatu. Była zabawa integracyjna, praca w grupach, prezentacja własnych prac. Zasadziliśmy ,,Drzewko dobroci” w szkolnym ogródku. Drugie drzewko otrzymała nasza szkoła za zaangażowanie w pracę na rzecz wolontariatu. Z powierzonego zadania wywiązaliśmy się wzorowo, wszystkim podobały się nasze propozycje. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie i zjedliśmy pyszny tort. Było to niesamowite przeżycie.

Images: praga1.jpg

Paulina Kus


 

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

PERSONALIZOWANIE TOREB

 

Z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji  Odpadów, w tym roku wypadającego w dniach  18-26 listopada, w naszej szkole odbyła się akcja ,,Personalizujemy Bawełniane Torby na zakupy’’. Miała ona miejsce 23.11.2017r na 7 i 8 lekcji w sali 133. To wydarzenie, zorganizowane przez panią Małgorzatę Pietrzycką, miało na celu, jak już sama nazwa wskazuje, uwrażliwić ludzi na problem, jakim jest nadmierna produkcja i korzystanie z toreb foliowych. Pod tym hasłem chętni uczniowie naszej szkoły zebrali się, by wykazać się swoją pomysłowością. Za pomocą farb i pędzli ozdabiali bawełniane torby, które później będą nosić np. na zakupy . Efekty końcowe były bardzo ciekawe i twórcze, a  akcja okazała się wspaniałą zabawą, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Images: praga1.jpg


Maja Maziarz

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 listopada br. Paulina Kus, Aleksandra Janicka i Kaja Kubicz - przedstawicielki społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie udały się wraz z Panią Katarzyną Tatar - Mądrzyk do Centrum Odnowy Biologicznej w Oławie, aby przekazać pluszaki dzieciom chorym na raka z Wrocławskiego hospicjum. Zbiórka w naszej szkole trwała 3 tygodnie i w tym czasie udało nam się zebrać cały wór maskotek. Mamy nadzieję że będą one długo cieszyły maluchy przebywające w hospicjum! Chcemy, żeby w tym wyjątkowym dniu każdy mały pacjent kliniki dostał pluszaka, do którego będzie mógł się przytulić!

Images: praga1.jpg

Kaja Kubicz

 

Starsi - młodszym

,,STARSI MŁODSZYM”

W ramach akcji ,,Starsi młodszym’’ Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę zabawek, gier planszowych, puzzli, klocków oraz bajek dla młodszych kolegów ze świetlicy szkolnej.

21 listopada br. przedstawiciele klas 7, II i III przekazali je młodszym kolegom oraz zaprosili do wspólnej zabawy. Wszyscy przyjemnie spędzili czas. Tym sposobem sprawiliśmy dzieciom radość z możliwości ich korzystania.

Images: praga1.jpg

Kaja Kubicz

Fot. Nikola Grześkowiak

Światowy dzień życzliwości

Szkolne obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień


21 listopada br. roku obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Wielkie i cudowne zamieszanie panowało w gościnnych progach szkoły. Na start wyruszyli Kaja Kubicz i Ola Janicka - posłannicy Samorządu Uczniowskiego witając przybywających emblematem z uśmiechniętą buźką oraz sentencją związaną z życzliwością.

Na korytarzach pojawiły się aleje uśmiechniętych buziek. Przyjazna postawa uczniów królowała w całej szkole. Uczniowie dokonali prawdziwej ekspansji życzliwości. A cel od początku przejrzysty-rozbudzić pokłady sympatycznych i otwartych reakcji! Udało się! Miło było patrzeć jak rozprzestrzenia się fala bezinteresownego ciepła-od człowieka do człowieka.

Images: praga1.jpg

Funkcjonowała Skrzynka Życzeń i Pozdrowień” oraz ,,Poczta Życzliwości”. Najmilsze życzenia zostały zawieszone na „Drzewkach Pozdrowień”.

Kolejną atrakcją był ,,mini test życzliwości”, który pisali klasowi reprezentanci. Wszyscy wykazali się super wiedzą.

Ponadto w klasach odbyły się zajęcia, których celem było uświadomienie uczniom istnienia podobieństw i różnic między ludźmi oraz kształtowanie postaw tolerancji, życzliwości, odpowiedzialności i szacunku wobec drugiego człowieka.

Wniosek płynący z tego dnia jest jednoznaczny – życzliwość wystarczy, żeby połączyć różne pokolenia we wspólnym dziele wartym naśladowania na co dzień. Życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Mamy nadzieję, że w naszej szkolnej społeczności życzliwość zagości na stałe.

Kaja Kubicz

Fot. Nikola Grześkowiak

Lekcja w sali rajców

Lekcja w sali rajców

SKATEPARK, SPA CZY PARK LINOWY?

 

Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć uczniowie naszej szkoły, którzy 22 listopada wzięli udział w lekcji z panem Tomaszem Frischmannem, burmistrzem Oławy. Zainscenizowane w przepięknej sali rajców obrady przebiegły sprawnie, gdyż nastoletni rajcowie okazali się wyjątkowo podatni na logiczne argumenty i chętni do współpracy. Dlatego pod koniec interesującej lekcji na temat samorządności nie tylko podziękowali panu Burmistrzowi, ale również życzyli mu równie ugodowych współpracowników. Lekcja zakończyła się w reprezentacyjnym gabinecie pana Tomasza Frischmanna, którego niektórzy wcale nie mieli ochoty opuszczać... Zajęcia zorganizowały panie - Anna Kirkiewicz i Jolanta Szewczyk.

Images: praga1.jpg

Fot. i tekst: Red. Olimpii

Szlachetna paczka 2017

Images: praga1.jpg

Archipelag Skarbów 2017

ZAPROSZNIE DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS TRZECICH GIMNAZJALNYCH

Jakim człowiekiem będzie moje dziecko? Jak sobie poradzi z przeciwnościami życia? Czy mamy dość mądrości i sił, by poradzić sobie z wychowaniem nastolatka? – to pytania, które są ważne dla kochających swoje dzieci rodziców.

Dlatego Drodzy Rodzice - serdecznie Was zapraszamy na spotkanie w ramach projektu „ARCHIPELAG SKARBÓW”.

Wasz udział w tym projekcie jest bardzo ważny, a nawet konieczny, gdyż jesteście najważniejszymi osobami w życiu Waszych nastoletnich dzieci. Stawia to przed Wami duże wymagania, czasami może się wydawać, że są one ponad siły dorosłego człowieka. Spotkanie z trenerami pomoże Wam nabyć umiejętności dobrej komunikacji z nastolatkiem, które są niezbędne do wychowywania i umacniania relacji z własnym dzieckiem.

Pamiętajcie o tym, że nauczyciele i specjaliści nie wyręczą Was w wychowywaniu - mogą Was jedynie wspierać. I właśnie temu służy to spotkanie i cały projekt.


SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W SZKOLE
dnia 06.12.2017, godz 17.00

Do zobaczenia!!!

Kadra pedagogiczna

oraz trenerzy programu „ARCHIPELAG SKARBÓW”

Wycieczka klas b

7 listopada – klasy B zdobywają Wrocław

WROCŁAW DLA AMBITNYCH

Tak można określić wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska, jaką odbyły klasy VII b i II b. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru z przewodnikiem. Przesympatyczny pan Piotr oprowadził nas po takich zakamarkach, w jakich zwykle nie bywamy. Nasz spacer zaczęliśmy pod Piwnicą Świdnicką, słynną restauracją z XIV w., a skończyliśmy na Ostrowie Tumskim. Poznaliśmy nie tylko architekturę dawnego Wrocławia, lecz także niektóre miejskie legendy, np. tę o dzwonie grzesznika. Zawarliśmy również znajomość z niektórymi krasnalami i dowiedzieliśmy się, dlaczego tak bardzo upodobały sobie właśnie to miasto. Zachwycił nas również plac Solny z przepięknymi kwietnymi straganami oraz ślicznie odnowione żydowskie knajpki.

Images: praga1.jpg

Po spacerze wstąpiliśmy do Muzeum Pana Tadeusza. Okazało się, że wizyta w tym muzeum oznacza świetną zabawę. Podczas lekcji o Kontuszach i figatelach mogliśmy przymierzać sarmackie stroje oraz zapoznać się ze sztuką nakrywania stołu.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem. Po południu wróciliśmy do Oławy. I już zaczęliśmy planować, kolejny wspólny wyjazd do Wrocławia. Tym razem na adwentowy jarmark...


Tekst i fot. Red. Olimpii

Drogi do wolności

11 listopada – Święto Niepodległości

DROGI DO WOLNOŚCI

 

Narodowe Święto Niepodległości to czas, gdy wspominamy Polaków poległych za wolność Ojczyzny. Pamiętamy o ich bohaterstwie i poświęceniu. To jedno z najważniejszych świąt narodowych upamiętniających odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Z tej okazji władze państwowe organizują specjalne uroczystości. 10 listopada patriotyczny apel miał również miejsce w Szkole Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.2017r.

Uczniowie (oddziałów gimnazjalnych – głownie kl. II d, klas VII oraz ci najmłodsi, z nauczania początkowego) przygotowali słowno – muzyczny montaż, który mówił  o trudnych drogach Polaków do wolności, której odzyskanie stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa. Był to akt historyczny, wprowadzający Polskę po długim okresie nieobecności do grona suwerennych państw.

Images: ferie.jpg

11 listopada obchodzony był w II Rzeczpospolitej jako Święto Narodowe mające ogromne znaczenie dla milionów Polaków. Był jednocześnie wyrazem szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę oraz nadziei przyszłych - myślących o jej rozwoju oraz potędze. Pamięć o tym dniu, pomimo niekorzystnych dla Polski następstw II wojny światowej, pozostała nadal w mentalności Polaków. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji oraz świadomości narodu polskiego jako niezwykle doniosły akt historyczny.

Dzisiaj, dzięki hartowi ducha naszych przodków, możemy bez cienia lęku śpiewać hymn Polski i „Rotę” Marii Konopnickiej – stwierdziła w przemówieniu pani Barbara Turczynowska, dyrektor szkoły. Tak, jesteśmy Polakami! Mamy swój kraj. Słowa Roty, powstałej na wskutek oburzenia prześladowaniem Polaków pod zaborem pruskim, sprawdziły się: Odzyska ziemi dziadów wnuk! Tak nam dopomóż Bóg!

Widzowie podziwiali występujących – recytatorów z kl. II d, prowadzących z kl. III a oraz tych, którzy śpiewali, czyli zespół wokalny i solistki – Natalię Hołówkę oraz Maję Bartkiewicz. Zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie artystyczni (pani E. Leś i pan J. Ozga) oraz autorka dekoracji (pani A. Kirkiewicz) zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Tekst: Alicja Lipińska,

Fot. Red. Olimpii

Oławianie z SP 6 Litynianom

Po VIII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Oławianie z SP 6 litynianom


Są takie miejsca, a przede wszystkim tacy ludzie, których nie sposób zapomnieć. Do ich grona zaliczają się z całą pewnością mieszkańcy Litynia na Ukrainie, w którym podczas ostatnich wakacji przebywali wolontariusze z naszej szkoły. W serca młodzieży i dorosłych szczególnie zapadli mieszkający tam Polacy. Dlatego w szkole wciąż o nich głośno.

Dzień Nauczyciela bez kwiatka

Z taką propozycją wystąpiła sekcja wolontariatu, którą opiekuje się pani Wioletta Maciejewicz – Guź. Po zaakceptowaniu pomysłu przez dyrekcję oraz grono pedagogiczne naszej szkoły i po powiadomieniu o pomyśle pana T.Frischmanna, burmistrza Oławy, wolontariusze przystąpili do wcielania pomysłu w życie. Najpierw zadbali o nagłośnienie akcji i wyjaśnienie, czemu ma ona służyć (pieniądze przeznaczono na zakup słodyczy dla polskich dzieci, które pomagały naszej młodzieży w pracach porządkowych na lityńskim cmentarzu). Następnie przygotowano plakaty informacyjne oraz okazjonalne naklejki z kwiatkiem. Ten symboliczny kwiatek można było nabyć 13.10 br. za dobrowolny datek, który wrzucano do przygotowanych wcześniej puszek. Kwestę prowadzili m.in. uczniowie, którzy przebywali podczas wakacji w Lityniu. Dzięki hojności uczniów oraz ich rodziców zebrano 500 zł.

Wizyta ks. Bazylego w Oławie

Ks. Bazyli Żyński pochodzi z Litynia i jest proboszczem parafii, do której należą młodzi przyjaciele naszych wakacyjnych wolontariuszy. To dzięki niemu lityńska młodzież o polskich korzeniach włączyła się w prace na polskim cmentarzu. Historia Polaków na Ukrainie i ich parafii jest tak poruszająca, iż ks. dziekan Janusz Gorczyca, proboszcz kościoła śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie, po wysłuchaniu relacji tych, którzy w lipcu w Lityniu pracowali, zaprosił ks. Bazylego do swojej parafii. 22.10 br. uczestnicy niedzielnych Mszy św. mieli okazję wysłuchać dziejów wywalczonego przez garstkę parafian a zagrabionego przez władze sowieckie kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ponieważ o przerobiony na dyskotekę, odarty z elementów sakralnych kościół nie dbano przez 70 lat, wymaga on teraz wielu kosztownych prac remontowych. Wzruszeni oławianie po Mszach św. chętnie przekazywali datki na jego odbudowę.

Z wizytą w szkole

Następnego dnia, w poniedziałek, ks. Bazyli odwiedził naszą szkołę. Spotkał się z niektórymi klasami oraz młodzieżą, którą w lipcu gościł w Lityniu. Spotkanie stało się okazją do rozmowy o Ukrainie i mieszkających tam Polakach. Przy okazji ci, którzy w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” nie brali udziału, mogli obejrzeć specjalną prezentację z tego przedsięwzięcia. Spotkanie zakończyło się kameralną rozmową z wolontariuszami akcji i słodkim co nieco w gabinecie pani Dyrektor, ale wcześniej na ręce ks. B.Żyńskiego przekazano kopertę z pieniędzmi zebranymi w ramach akcji „Dzień Nauczyciela bez kwiatka” i poproszono, by zakupił za nie słodycze do świątecznych paczek dla polskiej młodzieży, która wraz z naszymi uczniami porządkowała polski cmentarz w Lityniu.

Z inicjatywy pani wiceburmistrz, Małgorzaty Pasierbowicz, wizytę w naszej szkole poprzedziło oficjalne spotkanie ks. Bazylego Żyńskiego z władzami samorządowymi naszego miasta. Wzięła w nim udział pani Wiceburmistrz, pan Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy oraz dyrekcja naszej szkoły – pani Barbara Turczynowska i pan Artur Nawrocki (inicjator i koordynator akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w SP 6).

Images: praga1.jpg

Na oławskich cmentarzach

1.11 br. na obu miejskich cmentarzach widoczna była młodzież z oławskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 3 (która również bierze czynny udział w akcji) i Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Prowadzona przez nich oficjalna kwesta ma wesprzeć kolejną, IX edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której celem jest ratowanie polskich cmentarzy na Kresach. Dzięki akcji uratowano do tej pory 130 cmentarzy i zdokumentowano ponad 200 tysięcy zapomnianych mogił...


Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za hojność!


Fot. i tekst: Społeczność Szkoły Podstawowej nr 6

im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

Wyposażenie szkół

Images: praga1.jpg

Gmina Miasto Oława realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich pn. „Wyposażenie pracowni szkół podstawowych i gimnazjów w Oławie”. Realizacja projektu ma na celu poprawę jakości warunków nauczania szkół podstawowych oraz gimnazjów w Oławie, a także zapewnienie rozwoju infrastruktury szkół w zakresie nauk przyrodniczych, matematycznych, cyfrowych oraz specjalistycznych.

Przedmiotem projektu jest zakup nowoczesnego wyposażenia w postaci sprzętu i pomocy dydaktycznych, w tym narzędzi technologii informacyjno - komunikacyjnych do pracowni szkół podstawowych i gimnazjów w Oławie oraz prace adaptacyjne i dostosowawcze związane z funkcjonowaniem pracowni. Działania przewidziane w ramach projektu obejmują: opracowanie studium wykonalności, zakup wyposażenia, prace dostosowawcze pracowni, tworzenie sieci komputerowej, zakup schodołazów, które zapewnią eliminację barier architektonicznych w szkołach, a także promocję projektu.

Projekt obejmuje 7 placówek edukacyjnych z terenu Oławy, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Oława. W wyniku realizacji projektu infrastruktura edukacyjna szkół zostanie znacząco udoskonalona, co przyczyni się do poprawy warunków i jakości nauczania. W ramach projektu przewiduje się zakup wyposażenia do pracowni: matematycznych, informatycznych, przyrodniczych, chemii, biologii, fizyki, geografii oraz specjalistycznych.

Harmonogram projektu:

  • listopad 2017 r. – tworzenie sieci komputerowej w szkołach,
  • grudzień 2017 r. – dostawa sprzętu komputerowego i multimedialnego,
  • maj 2018 r. – zakup schodołazów,
  • lipiec 2018 r. – zakup wyposażenia w postaci pomocy dydaktycznych,
  • lipiec 2018 r. – prace instalacyjne w pracowniach,
  • październik 2018 r. – zakończenie realizacji projektu.


Cele projektu:

Głównym celem projektu jest poprawa jakości warunków nauczania szkół podstawowych oraz

gimnazjów w Oławie, a także zapewnienie rozwoju infrastruktury szkół w zakresie nauk przyrodniczych, matematycznych, cyfrowych oraz specjalistycznych. Cel ogólny projektu wpisuje się w przyjęty w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego osi priorytetowej 7 Infrastruktura edukacyjna, cel szczegółowy 7.1.2 jakim jest „lepsze warunki kształcenia w edukacji podstawowej i gimnazjalnej”. Inwestycja będzie polegała na zakupie sprzętu specjalistycznego i pomocy dydaktycznych do wspomagania rozwoju uczniów szkół podstawowych i gimnazjów - (typ projektu 7.1.C). Realizacja projektu przyczyni się do realizacji celu szczegółowego, zakładającego stworzenie lepszych warunków kształcenia w edukacji podstawowej i gimnazjalnej. Projekt wpłynie pozytywnie na rozwój placówek kształcenia podstawowego i gimnazjalnego z terenu Oławy i bezpośrednio przyczyni się do poprawy warunków do wspomagania rozwoju i nauczania dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów.

Planowane efekty:

Projekt przyczyni się do osiągnięcia rezultatów przyjętych w ramach ww. priorytetu RPO WD, w szczególności do zapewnienia najważniejszych potrzeb dotyczących infrastruktury placówek edukacyjnych, ich dostosowania do wymogów stawianych przez współczesną dydaktykę, a także zwiększenia dostępności w zakresie wyposażenia w nowoczesne pomoce naukowe, w tym również multimedialne. Mając na względzie poprawę warunków nauczania wszystkich uczniów, projekt uwzględnia również potrzeby osób niepełnosprawnych. Tym samym placówki edukacyjne staną się miejscem otwartym dla każdego.

Przedmiotowy projekt ponadto przyczyni się do poprawy efektywności nauczania, zwiększenia atrakcyjności oferowanych zajęć, poszerzenia oferty szkół o inne dodatkowe zajęcia, koła zainteresowań, warsztaty, pikniki naukowe, a także nawiązania i rozwoju współpracy z innymi podmiotami zewnętrznymi np. organizacjami pozarządowymi. Poprawa warunków nauczania w placówkach edukacyjnych w Oławie w konsekwencji przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, a także rozwoju gospodarczego, którego generatorem będzie dobrze wykształcone społeczeństwo. Stworzenie optymalnych warunków nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach przyniesie pozytywne efekty dla wizerunku miasta i poprawy jego atrakcyjności oraz konkurencyjności dla otoczenia zewnętrznego.

Images: praga1.jpg

Otrzęsiny klas 7

Bajkowe otrzęsiny

26 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas siódmych według scenariusza Zosi Stec. Tegorocznym motywem imprezy były wątki z bajek. O godz. 16:30 salę gimnastyczną zapełnili ,,bajkowo ubrani uczniowie”. Wcielili się w postacie smerfów, czarownic, czarodziei, istoty nadprzyrodzone, krasnoludki, wróżki, księżniczki.

Prowadzące uroczystość: Ola Biela i Emila Bujarska powitały zebranych, przedstawiły jury: pani Barbara Turczynowska - dyrektor szkoły, pan Artur Nawrocki – wicedyrektor szkoły, pani Halina Skibińska - pedagog szkolny (opiekun kl.7F) oraz wychowawcy klas: pani Wioletta Maciejewicz - Guź (7A), pani Lidia Szeligiewicz (7B), pani Ilona Stefaniak (7C), pani Alina Graj (7D), pani Anna Stefańska (7E).

Images: ferie.jpg

Siódmoklasiści przeszli nie lada trudny egzamin, rozegrali dziesięć konkurencji, m.in. rzucanie piłką do kosza, taniec w parach, odegranie scenki przez aktorów, pisanie wiersza, poszukiwanie skarbu w labiryncie, czesanie i malowanie roszpunek, rozpoznawanie bajek. Byli rewelacyjni, a egzamin przygotowany przez organizatorów zdali na piątkę. Uczestnicy imprezy reagowali żywiołowo, dopingując zmagania bajkowych postaci.

Po części oficjalnej nastąpiła długo oczekiwana chwila. Od godz. 18:00 do godz. 19.30 wszyscy uczestnicy otrzęsin bawili się na dyskotece, tańcząc i śpiewając przy dobrej muzyce. Szkoda, że trwała tak krótko! Dyskotekę poprowadzili: Mateusz Frontkiewicz, Dominik Guza, Mikołaj Zaborowski i Robert Śliwak. Funkcjonowała również szkolna kawiarenka.

Nad całością czuwała pani Jadwigą Dąbrowska - Juśkiewicz – opiekun SU i klasy 7G.

Zofia Stec

Fot. Miłosz Dziedzic

WycieczkA do Gniezna

Relacja z wycieczki „Szlakiem Piastowskim”

DO ŹRÓDEŁ

23 października 2017 roku klasy 3 a i 3 b pojechały na dwudniową wycieczkę w okolice Gniezna. Tematem wycieczki było poznanie początków państwa polskiego, czyli właśnie źródeł naszej tożsamości narodowej.

Z Oławy wyjechaliśmy o godzinie 6 rano. Podróż przebiegła sprawnie i już około godziny 11.00 byliśmy w Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. Poznaliśmy tam między innymi budowę parowozu. Następnie zwiedziliśmy ruiny zamku Diabła Weneckiego. Nasz przewodnik opowiedział legendę o diable i o zamku, w którym podobno kiedyśdyś straszyło. Około godziny 13.30 byliśmy w Biskupinie. Zwiedziliśmy muzeum oraz Skansen Archeologiczny, który jest rekonstrukcją osady neolitycznej kultury łużyckiej oraz średniowiecznej. Ostatnią atrakcją w tym dniu był przyjazd do Gąsawy, gdzie odwiedziliśmy kościół św. Mikołaja. Przewodnik opowiedział nam o jego dziejach, architekturze i polichromii. Po dniu pełnym wrażeń przejechaliśmy do miejsca naszego noclegu – Domu Muzealnika w Gąsawie, gdzie zjedliśmy obiadokolację i wspólnie spędziliśmy wieczór. Nasz kolega, Hubert z III b, miał w tym dniu urodziny, dlatego zaśpiewaliśmy mu „Sto lat”, wręczyliśmy mu tort i prezent oraz złożyliśmy życzenia.

Images: ww.jpg

Następnego dnia rano, około godziny 9.00 wyruszyliśmy dalej. Czas w tym dniu poświęciliśmy głównie gnieźnieńskim zabytkom. Najpierw zwiedziliśmy Wzgórze Lecha, a później wnętrze Bazyliki Gnieźnieńskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Drzwi Gnieźnieńskie i usłyszeć ich historię. Następnie udaliśmy się na spacer po starym mieście, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Około południa odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego i oglądnęliśmy tematyczne filmy w jakości 3D. Na koniec, we Wrześni, która słynie z powstania, jakie się w niej odbyło w 1848 roku i strajku szkolnego w 1901, wstąpiliśmy do Muzeum Dzieci Wrzesińskich i zobaczyliśmy, jak kiedyś wyglądały klasy i lekcje szkolne. Obejrzeliśmy też najstarszy zachowany polski film. Po południu zjedliśmy posiłek i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Oławy.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Już nie możemy doczekać się następnej!

Sandra Grabarczyk

Pola Nadziei

„Każda kropla dobroci czyni morze nadziei”

 

Pod takim hasłem ruszyła w naszym mieście IX edycja Pól Nadziei. W uroczystym rozpoczęciu w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z klasy 7c. W tym roku gościem honorowym spotkania była pani Renata Połomska, ogólnopolski koordynator Pól Nadziei z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Po oficjalnym rozpoczęciu wszyscy uczestnicy przeszli na skwer Jana Pawła II, aby na przygotowanej rabacie zasadzić cebulki żonkili. W tym roku organizatorzy przygotowali również drugą rabatę przy Termach Jakuba, gdzie młodzież także posadziła cebulki żonkili. Całe spotkanie zakończyło się prośbą, skierowaną do młodych ludzi, o zaangażowanie w tegoroczne akcje Pól Nadziei. Jedną z nich jest konkurs plastyczny pod hasłem „Każda kropla dobroci czyni morze nadziei”

Images: praga1.jpg

Images:

SZKOLNA INAUGURACJA

IX EDYCIJ AKCJI

„POLA NADZIEI”

 

SADZENIE CEBULEK KL VII c


Images:


Ewa Piękoś

Dzień chłopaka

Dzień Edukacji Narodowej

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

CO TO BYŁO, CO TO BĘDZIE...

DEN jak zwykle w naszej szkole obchodzony był bardzo uroczyście. Swoje święto miały maluszki z klas I-III, które włączono wówczas w poczet uczniów naszej szkoły. Oddzielną uroczystość przygotowano dla klas siódmych. Zaprezentowano im tradycje szkoły, czyli hymn oraz sztandar. Siódmoklasistom przypomniano także Dekalog Ucznia – Olimpijczyka wraz z wartościami, które ze sobą niesie. Podczas apelu klas drugich i trzecich wręczono natomiast pani Barbarze Turczynowskiej – dyrektor szkoły – statuetkę „Olimpijczyk 2017” w kategorii: Kalos Kagathos (Piękny i Dobry). W ten sposób Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką – panią Jadwigą Dąbrowską – Juśkiewicz podziękował pani Dyrektor za dotychczasową pracę na rzecz szkoły oraz pogratulował objęcia stanowiska w obecnej Szkole Podstawowej nr 6. Częścią wspólną obu apeli dla klas starszych były życzenia pani Dyrektor dla uczniów oraz pracowników szkoły i występy szkolnego koła wokalnegoi teatralnego. Koło teatralne G-1 przygotowało na tę okazję parodię „Dziadów” A. Mickiewicza.

Images: praga1.jpg

Czym różnił się ten DEN od pozostałych? Zamiast kwiatka uczniowie wręczali nauczycielom naklejki z kwiatowym motywem. Można je było otrzymać od wolontariuszy, którzy w ten sposób zbierali środki na zakup słodyczy dla polskich dzieci z Litynia na Ukrainie, którzy podczas wakacji pomagali młodzieży naszej szkoły podczas porządkowania polskiego cmentarza w ramach VIII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Fot. i tekst Red. Olimpii

Festiwal nauki

XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Ekumenizm bez granic


26 września br. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie wysłuchała wykładu oławianina, mgr. Pawła Beygi, absolwenta szkoły. Wykład zaprezentowany został w auli PWT we Wrocławiu w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a jego tytuł – „Granice angielskiej Reformacji. Benedykt XVI wobec Kościoła Anglii” – nawiązywał do hasła tegorocznego Festiwalu, czyli „Nauka bez granic”.

Images: fn2017.jpg

Zainteresowani tematem licznie przybyli słuchacze z uwagą wysłuchali prelegenta, który na początku pokusił się o rys historyczny angielskiej Reformacji. Następnie stwierdził, że współcześnie ekumenizm jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed chrześcijanami, a tym, który podkreślał potrzebę szukania podobieństw między wyznaniami, był Benedykt XVI. Postulował on, aby dążąc do jedności z innymi chrześcijanami, zachowywać to, co jest dla nich ważne, cenne i święte. Ekumenizm wobec anglikanów zaproponowany przez Benedykta XVI daleki więc jest od unifikacji. Szukając podobieństw, powinniśmy szanować partnera dialogu oraz pamiętać, że nie wolno nam poświęcić własnej wiary w imię szybkiej i bezbolesnej jedności.

Po wykładzie słuchacze mieli możliwość zadawania pytań. Dla oławian dodatkową atrakcję stanowił również spacer po rozświetlonym słońcem Ostrowie Tumskim, na którym znajduje się aula PWT oraz wizyta w Muzeum Pana Tadeusza.

Fot. i tekst: Red. Olimpii

Wygenerowano w sekund: 0.04
2,263,855 Unikalnych wizyt