19-01-2017 05:21
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania   Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Wychowanie i profilaktyka    w szkole
· Programy profilaktyczne   realizowane w szkole
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Niezbędnik rodzica
· Warunki ubezpieczenia
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2016-2017        klasa 3
· Pedagog poleca
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Złote pióro

XII edycja konkursu My Polacy, My Dolnoślązacy

O laur złotego pióra

 

Images: praga1.jpgNa Dolnośląski Konkurs Literacki  przysłano prawie 200 prac. Spośród nich jury wybrało 34 najlepsze. Wśród wyróżnionych gimnazjalistów i licealistów (bo to do nich adresowany jest konkurs) znalazły się trzy oławianki – Julia Kret i Agnieszka Rybka z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków oraz Izabela Michalak z Gimnazjum nr 2 im. Orląt Lwowskich. Gimnazjalistki wybrały temat: Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. Twoja odpowiedź na słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży. Za swoją odpowiedź dziewczyny otrzymały wyróżnienia, co było wielkim sukcesem, gdyż tylko 10 dyplomów powędrowało do uczniów gimnazjów.

Organizatorem konkursu jest Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio we Wrocławiu i „Gość Niedzielny” Redakcja Wrocławska, a współorganizatorami Urząd Miasta Wrocławia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Na zakończenie uroczystej gali Karol Białkowski, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, życzył nagrodzonym, aby wzorem laureatki z roku ubiegłego mieli odwagę i zapał do podjęcia pracy dziennikarskiej już dzisiaj (Ewa Rejman publikuje swoje teksty we wrocławskim dodatku „Gościa”). Kto wie, może i oławianki (którym GRATULUJEMY!!!), zechcą kształcić swoje dziennikarskie pióro? Pierwsze próby ma już za sobą Julia Kret, która na co dzień pracuje w redakcji gazetki szkolnej „Olimpia”. W bieżącym roku szkolnym jako redaktorka „Olimpii” dołączyła również do autorów oławskiego bloga nastogadka.eu.

Tekst i fot. Red. Olimpii

szlachetna paczka

Images: logo_wosp.jpg

"Dobre uczynki zawsze wracają"

Koordynatorzy szkolnej akcji serdecznie dziękują Uczniom, Rodzicom, Sponsorom oraz Pracownikom Szkoły za zaangażowanie i poparcie szlachetnej inicjatywy. Dzięki Waszej hojności udało się zrealizować najpilniejsze potrzeby wybranej przez nas rodziny. Dołączyliśmy do Szlachetnego Grona osób pomagającym innym!!!

Images: praga1.jpg

Dziękujemy, że razem z nami zmieniacie świat na lepsze!

 

Ogolnopolski dzień praw dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2016 w Brzegu.

Images: praga1.jpgDnia 18 listopada 2016 roku w ramach Ogólnopolskich Dni Praw Dziecka w Sali Stropowej Ratusza w Brzegu miała miejsce debata, zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miejską pt. – Moje Prawa. Gośćmi MRM byli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, jego eksperci psycholog dziecięcy Dorota Zawadzka (Superniania), Laura Koba (społeczny doradca rzecznika), poseł na Sejm RP Paweł Grabowski oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Debata składała się z trzech części: Wolność, Odpowiedzialność i Roszczenie oraz Obowiązek. Towarzyszyła jej publiczna dyskusja z udziałem osób dorosłych i młodzieży.

Debatę młodzieży poprowadził Grzegorz Jach. Rozmawiano o prawach, a także o przywilejach i obowiązkach współczesnej młodzieży. W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania młodzież pytała m.in. o sprawy związane z dorosłym życiem. Debatowano także o problemach rodzinnych, o separacji rodziców, a także o tym, że należy przestrzegać wszystkich praw.

Spotkanie z Markiem Michalakiem i jego doradcami wyszło rewelacyjnie. Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzają, iż spotkanie było owocne i pouczające.

Nasze gimnazjum reprezentowali Jagoda Hanuszewicz, Agnieszka Rybka, Nikola Grześkowiak, Izabela Fliśnik, Michał Kołodziej, Dominik Brzeziński, p. Jadwiga Dąbrowska – Juśkiewicz i p. Halina Skibińska.

Tekst: Agnieszka Rybka
Zdjęcia: Jagoda Hanuszewicz

 

Nastogadka

O nas

Images: praga1.jpg
Blog Nastogadka.eu jest przeznaczony dla osób w każdym wieku, jak i o różnych zainteresowaniach: moda, uroda, motoryzacja, podróże, recenzje gier, książek i filmów, DIY, fotografia – krótko mówiąc każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz ciekawych artykułów i filmów znajdziecie tutaj dział ,,wymieniarka” w którym możecie bezpłatnie wymieniać się danymi produktami lub je sprzedawać.
Kapłan w świecie bez Boga

5 listopada – rocznica śmierci bł. B.Lichtenberga

Kapłan w świecie bez Boga

Images: praga1.jpg- pod takim tytułem ukazała się w 2003 r. książka ukazująca postać i posługę błogosławionego oławianina, Bernarda Lichtenberga. Dostałam ją od autora, ks. Tomasza Zagały, również oławianina z naszej parafii. Czytałam ją fragmentami. Ostatnio sięgnęłam do niej po raz kolejny i zauważyłam coś, co kiedyś uszło mojej uwadze. Autor na obwolucie książki umieścił fragment homilii Jana Pawła II, wygłoszonej 23.06.1996r. w Berlinie, podczas mszy beatyfikacyjnej, w której przypomniał, że kryterium autentycznego naśladowania Chrystusa jest złożenie wiernego świadectwa Jezusowi. Te słowa uświadomiły mi przekaz świętości bł. Bernarda - świadka Chrystusa w nieludzkim świecie, świadka do końca.

Spotkanie z ks. Piotrem Rozpędowskim, które 2.11 br. odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Oławie, miało wiele wątków: przypomnienie postaci błogosławionego, za wstawiennictwem którego modlimy się w naszej parafii o powołania kapłańskie i zakonne, świadectwo drogi do kapłaństwa ks. Piotra oraz drogi autentycznego spotkania Jezusa w ruchu oazowym. W spotkaniu brali udział uczniowie kl.IIIb i Ia oraz oazowicze z innych klas. Słowa ks. Piotra skierowane do młodzieży były autentyczne - mówiły o wyborze Chrystusa, trudnych momentach seminaryjnej drogi, kapłaństwie, które nie jest nudą, ale które przeżywane na „sto procent” daje szczęście i pokój serca. Uczniowie mogli również obejrzeć dwa krótkie filmy ewangelizacyjne. Pierwszy z nich ukazywał osobę Jezusa jakby  na tle współczesnego świata, a w kolejnym zobaczyliśmy pantomimę prezentującą uwikłanie młodego człowieka w najrozmaitsze uzależnienia oraz drogę wyjścia z nich.

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem na spotkania oazowe oraz pamiątkowym zdjęciem.

Ewa Piękoś

Fot. Jolanta Szewczyk

Pola nadziei

Znów zakwitnie nadzieja...

Images: praga1.jpgGrupa wolontariuszy z klas pierwszych  Gimnazjum nr 1 w Oławie  21 października pod opieką nauczycielki religii Ewy Piękoś uczestniczyła w inauguracji 8 edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”.

Jest to akcja mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy chorym i ich rodzinom. To międzynarodowy projekt realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili - symboli nadziei i tworzeniu ,,Pól Nadziei”.

Wiosną, po zakwitnięciu, żonkile są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze przekazywane są podopiecznym hospicjum. Kampania ma na celu uwrażliwić na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

Oławską uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. śś. ap. Piotra i Pawła. Podczas liturgii modlono się za podopiecznych Oławskiego Hospicjum Domowego. Po Mszy odbyła się oficjalna prezentacja  działań wolontariuszy, a uczniowie z Gimnazjum nr 3 zaprezentowali program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Images: praga1.jpg

Następnie wszyscy zgromadzeni wyszli z budynku Urzędu Miasta, aby wspólnie posadzić cebulki żonkili na specjalnie dla nich przeznaczonej rabacie koło pomnika Jana Pawła II. Także na terenie  naszej szkoły  uczniowie z klasy I b posadzili żonkile.

Aleksandra Guza kl. 1 B

Aleksandra Biela kl. 1 BOtrzęsiny klas 1

Gwiazdy Hollywoodzkiej sceny

Images: dali.jpgW dniu 21.10.2016 r. w naszym gimnazjum odbyła się głęboko zakorzeniona w historii szkoły uroczystość „Otrzęsin klas pierwszych”.

Prowadzące uroczystość: Agnieszka Rybka - autorka scenariusza otrzęsin, Martyna Maciejko powitały zebranych, przedstawiły jury: pani Barbara Turczynowska - dyrektor szkoły, pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz - opiekun SU, pani Halina Skibińska - pedagog szkolny oraz wychowawcy klas: pan Artur Nawrocki (1A), pani Bożena Chmiel (1B), pani Bożena Kołacz (1C), pan Jacek Ozga (1D) i Jagoda Hanuszewicz – z-pca przewodniczącej szkoły.

„Otrzęsiny” to nie tylko pasowanie na ucznia szkoły. Pierwszoklasiści, którzy dostąpili zaszczytu wstąpienia do naszej szkolnej społeczności, musieli przejść przez nie lada trudny egzamin. W tym roku uczniowie zamienili się w gwiazdy Hollywoodzkiej sceny. Były: prezentacje klas, plan filmowy - pisanie scenariuszy, krótkie scenki aktorskie, przebrania, czytanie trudnych tekstów, malowanie portretu wychowawcy, próba smaku tajemniczych potraw. Nie mogło oczywiście zabraknąć śmiechu, dobrej zabawy i złożenia pewnych obietnic!

Pierwszoklasiści mimo różnicy punktów: 1B, 1D, 1C, 1A, czuli się zwycięzcami! Byli rewelacyjni, a egzamin przygotowany przez organizatorów zdali na piątkę

Po części oficjalnej nastąpiła długo oczekiwana chwila – nie zabrakło poczęstunku i wspaniałej zabawy! - dyskoteka. Szkoda, że trwała tak krótko! Dyskotekę poprowadzili absolwenci naszego gimnazjum – Katarzyna Bieda, Mateusz Październik i Adrian Bubula. Pamiątkowe fotki wykonali Angelika Kawałko  i Mateusz Październik.

Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia – uczniowie, nauczyciele oraz rodzice -  serdecznie dziękują organizatorom całości – Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem – panią Jadwigą Dąbrowską – Juśkiewicz. Bez Was nie byłoby ani tej imprezy, ani tylu radości, a oswajanie gimnazjalnej rzeczywistości na pewno nie kojarzyłoby się nikomu z zabawą i przyjemnością.

Weronika Piotrowska

kup Pan szczotkę

„Kup Pan szczotkę!”

Images: dali.jpg,,Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

lecz przez to czym dzieli się z innymi…”

Jan Paweł II

 

Zakończyła się szkolna akcja charytatywna „Kup pan szczotkę”, której celem było zebranie szczoteczek i past do zębów dla dzieci z krajów misyjnych. Zostały one przekazane do fundacji Redemptoris Missio w Poznaniu.

Za wspólny wysiłek, zaangażowanie w akcję, wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka  rodzicom, uczniom oraz pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy.

Koordynatorki akcji – Halina Skibińska

Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

zdjęcia - Aleksandra Winnik

KEN 2016

SZKOŁA   PRZY(PRZE)SZŁOŚCI

Images: praga1.jpgŚwięto Edukacji Narodowej  corocznie gromadzi społeczność szkolną w sali gimnastycznej, która dzięki pięknym dekoracjom zamienia się tego dnia w scenę teatralną. Miejsca dla publiczności, jak co roku, zajęli nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście oraz pierwszoklasiści i reprezentanci klas starszych.

Dwuczęściowa uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkolnego i odśpiewaniem hymnu państwowego z towarzyszeniem chóru szkolnego pod batutą pani Elżbiety Leś. Następnie prowadzący  uroczystość: Oliwia Jankowska, Agnieszka Rybka i Jan Kamiński przypomnieli zebranym symbolikę szkolnego sztandaru – jednego z elementów żywej, szesnastoletniej już tradycji gimnazjalnej.  Na czerwonym tle rewersu  biały orzeł dumnie rozpościera swe skrzydła. Ponad orłem znajduje się napis: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, a pod nim czytamy: MĄDROŚĆ, DOBRO , RADOŚĆ. Awers sztandaru ma niebieskie tło. W jego środkowej części znajduje się logo szkoły, czyli granatowa tarcza, a na niej sowa – symbol mądrości. Znakiem uczniowskim jest czapka na głowie sowy, a  znajdująca się  przy ptaku  piłka -  znakiem idei sportu. Nad sową znajduje się napis: GIMNAZJUM NR 1,  zaś na dole tarczy czytamy: IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W OŁAWIE.

Imię Polskich Olimpijczyków nadano szkole w 2005 roku i zrodziło to potrzebę skomponowania hymnu szkolnego. Spośród prac konkursowych wybrano tekst i muzykę Marty Raer – wówczas uczennicy klasy trzeciej, dzisiaj już absolwentki. Jej utwór podkreśla idee olimpijskie z którymi koresponduje  marszowa muzyka.

Szkolną tradycją jest oficjalne ślubowanie pierwszoklasistów, które włącza ich w poczet uczniów naszego gimnazjum. W imieniu nowicjuszy rotę ślubowania odczytał uczeń klasy IB – Jakub Baran. Na pamiątkę tego dnia  wszystkich  „włączonych” w społeczność szkolną obdarowano listem Dyrektora szkoły z DEKALOGIEM na rewersie. Po ślubowaniu głos zabrała pani  dyrektor szkoły - Barbara Turczynowska, a następnie Przewodnicząca Rady Rodziców  - Izabella Żydowska.  Obie panie złożyły życzenia  wszystkim pracownikom oświaty w dniu ich święta. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkolnego i wyprowadzeniem sztandaru.

W drugiej części uroczystości sceną zawładnęli artyści Szkolnego Koła Teatralnego G1,  pracujący pod kierunkiem pani Jolanty Szewczyk. Nie mieli wehikułu, ale zabrali  nas w niezwykłą podróż w czasie. Początkowym  przystankiem tej podróży była SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI. Tutaj, w drugiej klasie XP o podwyższonym poziomie nauczania, zajęcia prowadziła nieco roztargniona pani profesor. Superuczniowie na wyścigi prezentujący swoją megawiedzę byli zdruzgotani brakiem sprawdzianu, pytania czy choćby kartkóweczki. Pani profesor bowiem zaplanowała dla swoich uczniów wycieczkę po epokach.

Pierwszą z nich była prehistoria. Głosy uczniów SZKOŁY PRZYSZŁOŚCI, wyrywających się do odpowiedzi,  zostały zagłuszone okrzykami Preśpiocha,  Prełobuza,  Prekujona i Preprymuski. Lekcje w preszkole prowadzone przez Prepsora dotyczyły m.in. wynalazków, poezji  i czasu wolnego, a lekcja premuzyki zakończyła się premocartowskim wrzaskiem.

Z epoki kamienia łupanego pani profesor poprowadziła uczniów do szkoły nad Nilem. Uczniowie przyszłości ponownie wyrywali się do odpowiedzi, ale i teraz zostały one przerwane, tym razem scenką ze szkoły egipskiej. Wśród  bosych uczniów ubranych w białe prześcieradła pojawił się nauczyciel –skryba, a lekcja dotyczyła praw w szkole z tradycjami i o zaostrzonym rygorze. Nieprzestrzeganie onych praw było surowo karane. Kolejną lekcją była nauka pisania, oczywiście hieroglifów, a jego znajomością mógł pochwalić się tylko prymus Akhikar. Pobyt w szkole egipskiej zakończyła lekcja mumifikacji – zajęcia praktyczne z balsamowania poprzedzone myciem, wyciąganiem wnętrzności, nacieraniem olejkami, bandażowaniem i malowaniem twarzy.

Występom artystów koła teatralnego towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu wiolonczelistki – Karoliny Furgały i skrzypaczki – Natalii Hołówki.

Ostatnim elementem uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym gimnazjum  były życzenia i słodki upominek od Samorządu Uczniowskiego przygotowany pod okiem opiekuna  - Jadwigi Dąbrowskiej-Juśkiewicz.

Anna Stefańska

Fot. Xawier Suchodolski

Konkurs

Międzyklasowy konkurs powycieczkowy

CO WIEMY O KRAKOWIE?

17.10.2016r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Krakowie, którą uczniowie mogli nabyć na wycieczce dnia 30.09.2016r. W konkursie uczestniczyły wybrane osoby z klas IIA i IIB. Organizatorem konkursu była Pani Jadwiga Dąbrowska Juśkiewicz- wszystkim znana nauczycielka fizyki :).

Łącznie było 35 pytań - trudne i proste, między innymi padło pytanie, przy jakiej ulicy mieści się Okno Papieskie, jaka rzeka przepływa przez Kraków, jak często grany jest hejnał i jaka legenda się z tym wiąże oraz wiele innych. Wygrani z trzech pierwszych miejsc otrzymali karnety do kina, zaś osoby wyróżnione czekolady :).

Wyniki przedstawiały się następująco:

1. Radosława Suchowiecka IIA; 2. Marta Maziarz IIB; 3. Maks Reczuch IIB; 4. Wiktoria Mościcka IIA; 5. Hubert Słabicki IIB; 6. Iza Fliśnik IIA; 7. Marcin Hawro IIB;

Ola Adamczyk

Współcześni Samarytanie

Wspólcześni Samarytanie

Images: praga1.jpg19 października w Gimnazjum nr 1 w Oławie odbyło się spotkanie podczas którego wspólnie pochyliliśmy się nad problemem miłosierdzia w kontekście Roku Miłosierdzia i Dnia Papieskiego. Archetyp świadka miłosierdza odnajdujemy w biblijnej przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, którą rozpoczęto spotkanie. Jezusowa zachęta do czynienia dobra rozbrzmiewa mocno w nauczaniu Jana Pawła II i stała się jedną z inspiracji tegorocznego Dnia Papieskiego. Ogłoszona w 1980 roku Encyklika „Dives in misericordia” dotyczy tego zagadnienia i współcześnie nie traci na aktualności, a jego plastyczną interpretację można było zaobserwować na pracach uczniowskich dekorujących miejsce spotkania. Zprezentowano również sylwetkę „bogatej w miłosierdzie”, kanonizowanej siostry Faustyny Kowalskiej. To właśnie ona usłyszała od Jezusa słowa, że miłosierdzie ma okazywać bliźniemu zawsze i wszędzie, nie może się od tego wymówić.

Tego, że dzisiaj są one także aktualne dowiedli zaproszeni na spotkanie goście, bo to właśnie oni wcielają je w życie. Jako pierwsza głos zabrała pani Barbara Nowak, która jest związana z hopicjum domowym w Oławie. Zebrani usłyszeli jak trudna, odpowiedzialna i niesamowicie ważna jest praca wolontariusza medycznego. Między opiekunem a podopiecznym rodzi się niezwykle silna więź emocjonalna, a wspólne doświadczenia na długo pozostają w pamięci.

Nieco inny charaker ma wolontariat akcyjny. Chętne osoby włączają się w organizację i przeprowadzenie imprez, mających na celu działania edukacyjne, informacyjne oraz pozyskanie środków finansowych. Od kilku lat uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w akcji pod hasłem: MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Symboliczna złotówka od każdego ucznia trafia na konto fundacji zajmującej się ratowaniem polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. To wielka społeczna akcja, dolnośląskie pospolite ruszenie w którym wielu młodych, i nie tylko młodych ludzi, część wakacji spędza na Ukrainie pracując jako wolontariusze na cmentarzach.To ostatnie ślady polskości na Kresach i trzeba się spieszyć z ich rekonstrukcją, bo to cząstka naszej ojczyzny, cząstka historii wielu rodów Dolnego Śląska dotkniętych przymusowym przesiedleniem na ziemie odzyskane po II wojnie światowej. Taką swoistą lekcję patriotyzmu przeżyła nauczycielka naszego gimnazjum – Anna Stefańska, która z grupą młodzieży pracowała w lipcu bieżącego roku na cmentrzu w Wybranówce i Brzezinie, w okolicach Lwowa.

Najmłodszymi spośród zaproszonych gości byli wolnotariusze naszego gimnazjum - Ala, Mateusz i Bartek. Od czerwcu 2015r. opiekują się grobem powstańca warszawskiego na starym cmentarzu w Oławie. Srzątają suche liście, zmieniają kwiaty, zapalają znicze, a każda kolejna wizyta na cmentarzu skłania ich zglębiania wiedzy o bohaterze, którego biogram znajduje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży – „Błogosławieni miłosierni”.

Pszczoły

„Twierdzą nam będzie każda barć

Ambroży prowadź nas”

To refren „Roty pszczelarskiej”, której wysłuchali zebrani 9 października w restauracji „Grażka” członkowie Powiatowego Koła Pszczelarzy oraz zaproszeni goście. Słowa pieśni wybrzmiały przy akompaniamencie muzyki skrzypcowej w wykonaniu Natalii Hołówki i były elementem programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Oławie.

W tej części uroczystości zebraną publiczność przywitał narrator, a zaraz po nim mikrofonem i sceną zawładnęły główne bohaterki przedstawienia – pszczoły.  Najpierw pląsały po niej w rytmie popularnej piosenki Zbigniewa Wodeckiego o pszczółce Mai, a potem opowiedziały krótką historię pszczelarstwa. Pojawiły się w niej znane postacie: król Salomon, poeta Homer, medyk Hipokrates, pan Zagłoba i ksiądz Jan Dzierżon zwany proboszczem pszczół. Pierwotnie skrzydlate przyjaciółki mieszkały w dziuplach i otworach drzew, dziś każdy wytrawny bartnik nieustannie ulepsza swą pasiekę, która jest fabryką nie tylko miodu, ale i wosku wykorzystywanego do różnych celów. Dawniej służył do wytwarzania świec, pieczętowania przesyłek i odlewania form. Te i inne potrzeby powodowały, że był to produkt poszukiwany i ceniony, a w pewnym okresie spełniał nawet funkcje dzisiejszego pieniądza. Polska słynęła z dobrej jakości miodów a także wosku i były one eksportowane do innych krajów.

O tym, jakie pszczelarstwo mamy dziś, na scenie mówił znawca miodu – Miś, który podkreślił, że pszczoła jest także barometrem skażonego środowiska, ponieważ nie wniesie do ula trucizny - zginie poza nim.  Bartnik Ambroży opowiedział natomiast  o  swoich marzeniach. Jego imię nie jest przypadkowe. Większość osób zajmujących się pszczelarstwem bez problemu wskaże św. Ambrożego jako patrona pszczelarzy. Powszechnie znana jest legenda, że po narodzinach Ambrożego, w jego kołysce osiadł rój pszczół (według innej, rój usiadł na ustach dziecka). Przerażone piastunki usiłowały rój odpędzić, na co nie zgodził się ojciec Ambrożego, który miał powiedzieć:„Jeśli niemowlę żyć będzie, będzie kimś wielkim”. Na szczęście młody Ambroży przeżył.

W tekst opracowany przez Henryka Kłaka – prezesa Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oławie, został wpleciony także „Lot trzmiela” z opery Mikołaja Rimskiego-Korsakowa pt. „Bajka o carze Sałtanie”.  Na pamiątkę tego spotkania młodzi artyści zostali obdarowani przez kapelana pszczelarzy, księdza Eugeniusza Marciniaka, książkami jego autorstwa.

Anna Stefańska

 

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zdobywa Kraków


Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zdobywa Kraków

Images: praga1.jpgW podróż z Oławy do Krakowa wyruszyliśmy o godzinie 5.30. W autobusie czytaliśmy teksty informacyjne, opowiadania i legendy związane z Krakowem. W dawnej stolicy Polski powitała nas piękna pogoda, więc wszyscy byli uradowani i gotowi do rozpoczęcia dnia pełnego wrażeń.

Po dołączeniu do nas pani przewodniczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Najpierw weszliśmy do Katedry Wawelskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć Groby i Krypty Królewskie, ponieważ jest to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Od naszej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów - wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. Następnie weszliśmy na Wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta. Jak się okazało, można było podziwiać stamtąd również przepiękną panoramę miasta. W następnej kolejności poszliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego. Wszystkich uczniów zachwycała niesamowita architektura i zdobienia. Po zwiedzaniu dziedzińca przyszedł czas z spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, ponieważ Smok zionął ogniem na naszych oczach. Po tak wspaniałym doświadczeniu nadeszła pora na zdjęcia grupowe, które, jak się potem okazało, wyszły fantastycznie. Kolejnym kierunkiem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Oczywiście nie mogło się obejść bez spaceru Plantami, które otaczają Starówkę. Następnie przeszliśmy pod Pałac Biskupi ze słynnym ”Oknem Papieskim” z wizerunkiem Jana Pawła II. Potem, jak to na uczniów przystało, udaliśmy się do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a konkretnie do Collegium Maius. Udało się nam tam zobaczyć Grający Zegar. Następnym punktem wycieczki był Rynek Główny, gdzie mogliśmy podziwiać Wieżę Ratuszową oraz słynne krakowskie dorożki. Będąc na Rynku, udaliśmy się do Sukiennic, gdzie pani przewodnik pokazała nam nóż, którym brat z zazdrości zabił brata (jak mówi słynna legenda). Następnie udaliśmy się pod Bramę Floriańską. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tej budowli. Nie mniejszy entuzjazm wzbudził widok Barbakanu. Po zwiedzeniu tak dużej ilości ciekawych miejsc przyszedł czas na pracę w grupach, gdy mogliśmy do woli karmić gołębie oraz robić pamiątkowe zdjęcia.

Ostatnim celem naszej wycieczki było Muzeum Podziemia Rynku ”Śladami Europejskiej tożsamości Krakowa”. Wszyscy świetnie się tam bawili, ponieważ było tam dużo atrakcji multimedialnych i interaktywnych. Po zakończeniu zwiedzania pożegnaliśmy się z panią przewodnik i udaliśmy się nad Wisłę. Tam mieliśmy czas na relaks i podzielenie się przeżyciami z całego dnia. Na sam koniec ruszyliśmy w drogę powrotną i bezpiecznie wróciliśmy do Oławy.

Wszystkim drugoklasistom (bo to oni wybrali się do stolicy Małopolski) ta wycieczka na długo zapadnie w pamięć. Był to czas niesamowitej integracji klas (tym bardziej, że przypadł na Dzień Chłopaka, który np. dziewczyny z II b uczciły koronacją swoich Panów na dziedzińcu królewskim:).

Pytanie, czy warto poznawać Kraków pozostaje wobec powyższego pytaniem retorycznym. Bo jak tu odpowiedzieć inaczej niż: warto…?

K2A

Kup Pan szczotkę

Pomagajmy !!!


Images: praga1.jpgFundacja  Pomocy  Humanitarnej  Redemptoris  Missio ogłasza zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla afrykańskich dzieci. Celem misji jest poprawa kondycji higieny jamy ustnej wśród dzieci w Afryce.


Nasza szkoła  po raz kolejny włącza się do akcji pomocy humanitarnej. Prosimy uczniów o aktywny udział - do 31 października 2016r ! Szczoteczki i pasty do zębów należy przekazywać do koordynatorów akcji – pani H.Skibińskiej i pani J. Dąbrowskiej-Juśkiewicz. Więcej informacji na stronie: http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/221-kup-pan-szczotke.


Julia Adaszewska

Nietypowe lekcje samorządności

Nietypowe lekcje samorządności

UCZNIOWIE – RAJCOWIE

Images: kuratorium.jpgPrawie jak rajcowie (czyt.: radni) mogli się poczuć nasi trzecioklasiści oraz uczniowie klasy II b. Skorzystali oni z zaproszenia władz naszego miasta i w ramach lekcji WOS-u, GDW oraz WDŻ uczestniczyli w lekcjach na temat administracji i samorządności w reprezentacyjnej sali rajców w oławskim Ratuszu.

Młodzież podzielona została na trzy grupy. Każda z nich mogła zasiąść w miejscach zajmowanych na co dzień przez naszych radnych i odwiedzić te zakątki ratusza, do których przeciętny zjadacz chleba nie zagląda. Lekcje prowadzili – pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława, pani Małgorzta Pasierbowicz – I Zastępca Burmistrza oraz pan Andrzej Mikoda – II Zastępca Burmistrza. Przedstawiciele naszych władz opowiadali o wyborach i działalności lokalnych władz, o inwestycjach mających miejsce w mieście oraz o blaskach i cieniach życia osób znajdujących się u steru rządów.

Uczestniczący w lekcjach uczniowie mogli również zobaczyć mniejszą salę posiedzeń komisji, dostępną tylko z tej sali część ratuszowej wieży i reprezentacyjny gabinet burmistrza. Niektórym udało się nawet zasiąść w fotelu pan T.Frischmanna i zrobić w nim pamiątkowe zdjęcie.

Fot. i tekst: Red. Olimpii

17 września - rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września – rocznica agresji ZSRR na Polskę

CHWAŁA BOHATEROM

Images: kuratorium.jpgMszą Świętą w intencji Sybiraków, którą odprawiono 18.09 br. o godz. 13.00 w kościele NMP Matki Pocieszenia, Zarząd Koła Związku Sybiraków w Oławie zainaugurował obchody Światowego Dnia Sybiraka. Centralna uroczystość miała miejsce dwa dni później na cmentarzu komunalnym przy ulicy Zwierzynieckiej. Zebrani przy krzyżu i pomniku poświęconym Golgocie Sybiru goście – świeckie i duchowe władze naszego miasta i powiatu, poczty sztandarowe ze szkół ponadgimnazjalnych z Oławy i Jelcza – Laskowic oraz naszego gimnazjum wraz z opiekunami, przedstawiciele mediów i sami Sybiracy oddali hołd tym, którzy pozostali na zawsze na „nieludzkiej ziemi”. Prezes oławskiego Koła Terenowego Związku Sybiraków - Aleksander Maciejewicz - w przemówieniu przypomniał zgromadzonym tragiczne losy zesłanych na Sybir oraz podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Pod koniec spotkania zapalono znicze, złożono kwiaty oraz wysłuchano „Hymnu Sybiraków”.

Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali wchodzący w skład pocztu sztandarowego – Wktoria Jończyk, Michał Kołodziej oraz Marta Kulińska. Ich obecność podczas tego spotkania nie była przypadkowa. W lutym ubiegłego roku przygotowali oni bowiem pod opieką nauczycieli wraz z kołem teatralnym, obecną klasą IIIa, IIIb i zespołem wokalnym spotkanie walentynkowe, scenariusz którego napisało życie. Przedstawiało ono historię miłości rodziców pani Danuty Konon, oławskiej Sybiraczki.


Fot. i tekst: Red. Olimpii

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki

ZIARNA PRAWDY

Images: kuratorium.jpg16 września br. młodzież naszego gimnazjum wysłuchała wykładu ks. prof. dr. hab. Bogdana Ferdka oraz oławianina, mgr. Pawła Beygi – absolwenta naszej szkoły. Wykład zaprezentowany został w auli PWT we Wrocławiu w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a jego tytuł – „Ziarna prawdy czy niszczące chwasty? Kościół wobec islamu” – idealnie wpisał się w hasło tegorocznego Festiwalu, czyli „Ziarna Wiedzy”.

Zainteresowani aktualnym tematem licznie przybyli słuchacze z uwagą wysłuchali prelegentów, którzy przede wszystkim zwrócili uwagę na tytułowe ziarna prawdy w religii islamu. Przypomnieli oni również nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI dotyczące stosunku chrześcijaństwa do religii wyznawców Mahometa. Wykład zakończył się zaskakującą dla wielu puentą – siłą islamu nie jest samo wyznanie, lecz słabość chrześcijaństwa...

Po wykładzie słuchacze zasypali prelegentów pytaniami. Zadając pytania wyrażali jednocześnie zaskoczenie obiektywizmem ks. Profesora i mgra P.Beygi oraz umiejętnością wskazywania na to, co nas z wyznawcami islamu łączy.

Udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki stał się już naszą szkolną tradycją. Udział w nim stanowi także świetną okazję do odwiedzenia we Wrocławiu miejsc, do których młodzież zwykle nie zagląda. W tym roku były to – Ogród botaniczny, barokowe kaplice oraz taras widokowy w katedrze pw. Jana Chrzciciela oraz prezentacja multimedialna w Centrum Informacyjnym dotycząca architektury dawnego Wrocławia. Nie zabrakło również obowiązkowego spaceru po przepięknie rozświetlonym słońcem Ostrowie Tumskim.

Fot. i tekst: Red. Olimpii

zakres ubezpieczenia NNW dzieci na rok szkolny 2016/2017.
Podręczniki 2016-2017

Szkolny zestaw podręczników dla uczniów klas III w roku szkolnym 2016-2017Uczniowie klas I i II otrzymują podręczniki w szkole.


„Jedynka” znowu na czele!

„Jedynka” znowu na czele! Język niemiecki na topie!

Po sukcesach w XIV Powiatowym Konkursie Poezji Niemieckiej ( I miejsce Magdaleny Iżuk w kategorii recytacje oraz II miejsce  Natalii Hołówki i wyróżnienie Arkadiusza Sztandery w kategorii  poezja śpiewana ) uczniowie Gimnazjum nr 1 w Oławie im. Polskich Olimpijczyków sięgnęli po następne „trofea”.

W dwóch następnych konkursach  z zakresu języków obcych odnieśli  znaczące sukcesy.

Dnia 10 czerwca 2016r w Hotelu Oławian uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w   VII Regionalnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, w którym  zajęli następujące lokaty:

2. miejsce – Natalia Hołówka kl. I b (piosenka w języku niemieckim)

3. miejsce – Izabela Krawczykkl. III e (piosenka w języku angielskim)

wyróżnienie  – Arkadiusz Sztandera kl. III b. ( piosenka w języku niemieckim)

15 czerwca 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach  odbył się III  Powiatowy  Konkurs Małych Form Artystycznych.

Uczniowie naszego gimnazjum  w kategorii język niemiecki ( nie było reprezentantów z języka angielskiego) byli bezkonkurencyjni i zajęli kolejno:

1.miejsce–scenka oparta na motywach baśni braci Grimm pt. „Haensel Und Gretel” – wykonawcy – uczniowie kl. Ib:  Natalia Hołówka. Marta Maziarz, Aleksandra Mruk, Oliwia Niepsujewicz, Maksymilian Reczuch.

2. miejsce – piosenka – Natalia Hołówka kl. Ib

wyróżnienie – Aleksandra Janicka kl. Ic.

Uczniów  z zakresu język niemiecki do konkursów przygotowała nauczycielka języka niemieckiego  Elżbieta Sawicka- Skibińska   a uczennicę z języka angielskiego Marta Głogowska – nauczycielka języka angielskiego .
Młodzież recytuje poezję angielską

Images: praga1.jpg11.03.2016 roku odbyła się w naszym gimnazjum III edycja konkursu „Młodzież recytuje poezję angielską”. Po raz pierwszy konkurs podzielono na dwie kategorie: recytacja i poezja śpiewana. Jak co roku organizatorką konkursu była pani Marta Głogowska, nauczyciel języka angielskiego. Uczestnicy musieli sprostać surowemu regulaminowi.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział  17 uczniów: Natalia Emerling z 3a, Oliwia Niepsujewicz z 1b, Jagoda Hanuszewicz z 2a, Filip Cybulak  z 2b, Julia Kołaczkiewicz  z 3e, Katarzyna Górska z 1b Anna Ziobrowska z  3f, Sylwia Kozioł  z 3f, Karolina Furgała  z 1c, Wiktoria Skrypchuk  z  2d, Izabela Krawczyk z  3e, Weronika Piotrowska i Angelika Kawałko  z 2c,  Marta Kulińska z 2c, Julia Pawlik z 2b, Arkadiusz Sztandera z IIIb, Natalia Hołówka z Ib.

Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom. Jury w składzie: Marta Głogowska – n-l języka angielskiego,  przewodnicząca jury, Anna Stefańska – n-l języka polskiego, członek jury, Anita Żydło – n-l języka angielskiego, członek jury, miało duży dylemat, kto powinien wygrać, a kto zająć kolejne miejsce.

Ostateczne wyniki konkursu:

w kategorii RECYTACJA: I miejsce Anna Ziobrowska z kl 3f

II miejsce Filip Cybulak z kl 2b

w kategorii POEZJA ŚPIEWANA: I miejsce Izabela Krawczyk z kl 3e

II miejsce Viktoria Skrypchuk z kl 2d.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Marta Głogowska

Przetłumacz stronę

Niezbędnik

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.06 1,643,660 Unikalnych wizyt