Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Powitanie

Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/

Nowy plan lekcji

Uwaga


Od 12 lutego 2018 roku obowiązuje nowy plan lekcji dla klas 7.


Nowy plan uwzględnia zmiany w organizacji lekcji wychowania fizycznego na basenie. Zmiany dotyczą tylko klas 7 - dla pozostałych oddziałów aktualnym pozostaje plan wprowadzony z dniem 29.01.2018.


Zwiedzanie Muzeum Auschwitz

11 stycznia – wjazd klas trzecich do Auschwitz

Horror niemieckiego obozu śmierci

11 stycznia 2018 roku pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do Oświęcimia. Zebraliśmy się punktualnie o 4:20 przed dworcem PKS, skąd wyruszyliśmy w drogę. W wyjeździe wzięli udział wszyscy trzecioklasiści. Podróż minęła nam bardzo szybko. Około godziny 8:00 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajduje się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”, choć każdy, kto przekroczył tę bramę, był skazany na śmierć i różne tortury.

Na terenie Auschwitz I niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Były także zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajdowała się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć w komorach gazowych. Ludzie ci byli okłamywani. Mówiono im, że idą do kąpieli, a potem ich zabijano. W tym pomieszczeniu była jeszcze sterta puszek po trującym gazie „Cyklonie B”, którym duszono ludzi. Były tam również różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, toreb podróżnych, podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek. Byliśmy pod Ścianą Śmierci (między blokami 11 i 10), gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Tutaj zapaliliśmy znicz i uczciliśmy minutą ciszy ich pamięć.

W obozie ludzie jedli wszystko, co wpadło im w ręce, by tylko zaspokoić głód. Umierali w warunkach gorszych niż zwierzęta. Ludzie, którzy już nie chcieli dalej tak żyć, rzucali się na płot elektryczny i umierali. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Na koniec obejrzeliśmy film przedstawiający ludzi, którzy przeżyli te tortury i tych, których zamordowano. Wszyscy byli przejęci ogromem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku... Tak zakończyła się nasza wycieczka po obozie śmierci. W drodze powrotnej wszyscy byli pod wrażeniem widzianych obrazów i dlatego w autokarze panowała cisza - rozmyślaliśmy nad losem więzionych w Auschwitz ludzi.

Akbar Makhmudov

Kasa dla klasy

Opłatek u sybiraków

21 stycznia – spotkanie opłatkowe Związku Sybiraków

W GRONIE PRZYJACIÓŁ

 

Tradycyjny opłatek oławskiego Koła Terenowego Związku Sybiraków miał miejsce w ubiegłą niedzielę. Wzięli w nim udział Ci, którzy przeżyli zesłanie na Syberię oraz zaproszeni goście. Zaproszenie na spotkanie przyjęli m.in.: Tomasz Frischmann - burmistrz Oławy z żoną, ks. Stanisław Bijak, płk. Eugeniusz Praczuk  – wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP oraz przedstawiciele oławskich szkół – Piotr Kołodziej z ZSP nr 2 oraz dyr. Barbara Turczynowska i Wiesław Żołyński z młodzieżą SP 6. Z powodów osobistych w spotkaniu nie uczestniczył zawsze życzliwy Sybirakom starosta Zdzisław Brezdeń.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele NMP Matki Pocieszenia, podczas której ks. Tomasz Czabator podkreślił, że Sybiracy to żywi świadkowie historii i to m.in. dzięki nim nasz dumny naród, który szanuje i buduje wolność, miał szansę przetrwać. To również ich patriotyzm przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił również, że Sybiracy przyszli najpierw do kościoła po błogosławieństwo, aby później świętować w gronie przyjaciół.

Wszystkich zaproszonych gości wzruszyło nazwanie ich przyjaciółmi. Najbardziej dumnymi z tego tytułu byli najmłodsi, czyli uczniowie SP 6 w Oławie. Przybyli oni na spotkanie z przepięknie zaaranżowanym koncertem kolęd, przygotowanym przez nauczyciela muzyki, W.Żołyńskiego. Mimo ferii z prawdziwą radością podarowali swój czas tym, którzy na nieludzkiej ziemi nie mieli szans na tradycyjną Wigilię i przeżyli wiele smutnych, bo wojennych, świąt. Relacje obecnych na spotkaniu byłych zesłańców na pewno uzupełniły ich historyczno - patriotyczno edukację.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Aleksander Maciejewicz – prezes Koła. Powitał przyjaciół Sybiraków oraz podziękował im za  pamięć i wszystkie przysłane życzenia świąteczne. Zakończył poetycko, cytując wiersz ks. J.Twardowskiego. Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy takie spotkania mają sens, słowa wiersza uświadomiły mu, że  mają, bo są po to, aby podawać sobie ręce i dlatego, żeby się uśmiechać do siebie...


Fot. W.Maciejewicz – Guź

Tekst: Redakcja „Olimpii” - gazetki szkolnej SP 6 w Oławie

Wycieczka do Drezna

Wycieczka klasy 3A i 7F do Drezna


8 grudnia 2017r roku pojechaliśmy na wycieczkę do Drezna - stolicy Saksonii, zwanej również „Miastem Baroku” ze względu na unikatową barokową zabudowę.

W drodze trwającej około trzech godzin pani przewodnik opowiadała nie tylko o Dreźnie, ale też o mijanych przez nas miejscowościach, począwszy od Wrocławia.

Zwiedzania miasta rozpoczęliśmy od najpiękniejszego sklepu mleczarskiego świata, którego wnętrze jest wypełnione ręcznie malowanymi, porcelanowymi kaflami. Obecnie w sklepie można nabyć przetwory mleczne. Tuż obok znajduje się sklep z tysiącami rodzajów musztardy, każdej z nich można spróbować. Można było nabyć musztardę w kolorze niebieskim, czy różowym, albo musztardę o nadprzyrodzonych zdolnościach, w które wnikać nie będę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Higieny, w którym poznawaliśmy tajniki ludzkiego ciała za pomocą nowoczesnych technologii. Zaskoczyły nas niesamowite eksponaty, które dokładnie ukazywały człowieka i jego organy wewnętrzne. Muzeum posiada także interaktywne sale i eksponaty, co bardzo uatrakcyjnia jego zwiedzanie. Po wyjściu z Muzeum spacerem doszliśmy na Stare Miasto. Podziwialiśmy piękną operę Semperoper, Katedrę Świętej Trójcy oraz Zwinger, dziedziniec kompleksu pałacowego i przeszliśmy na Nowy Rynek. Zwiedziliśmy Kościół Marii Panny, pomnik Martina Lutra oraz pierwszą część słynnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Następnie udaliśmy się bulwarami nad brzegiem Łaby w stronę Kościoła Hofkriche, mijając widoczną ponad dachami pozostałych budynków kopułę Budynku Wieńczego, z charakterystycznym złotym aniołem. Popołudniowy czas spędziliśmy na drugiej części jarmarku i w drezdeńskim centrum handlowym.

Images: praga1.jpg

Z Drezna wyjechaliśmy o godzinie 16.00 i szczęśliwie dotarliśmy do Oławy o godz. 20:30. Podsumowując, wyjazd był bardzo udany i choć polskie jarmarki nie różnią się mocno od tych niemieckich to zdecydowanie panująca tam atmosfera nadała naszej wycieczce niezapomniany charakter.Kaja Kubicz

Rekrutacja do przedszkola i klasy 1

Warsztaty profilaktyczne klas trzecich ARCHIPELAG SKARBÓW

Warsztaty profilaktyczne klas trzecich

ARCHIPELAG SKARBÓW

 

W zeszłym tygodniu, w dniach 5-6 grudnia bieżącego roku w naszym oławskim liceum odbyły się coroczne warsztaty profilaktyczne ,,Archipelag skarbów'' dla klas trzecich gimnazjum. Prowadzący opowiadali o uczuciach, relacjach międzyludzkich, przyjaźni, intymności i uzależnieniach. Całe zajęcia miały formę podróży po kilku wyspach, na których był omawiany jeden z tematów.

W dniu pierwszym głównymi tematami były uczucia, związki i przyjaźń. Na początku uczestnicy nie byli zbyt zainteresowani, jednak z każdym następnym punktem programu, gdy prowadzący angażowali w zadania coraz więcej osób, zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Prowadzący opowiadali historie z własnego życia, historie znanych ludzi, swoich znajomych oraz innych uczestników Archipelagu. Rozmawialiśmy na temat ,,Jak zbudować szczęśliwy związek?", dowiedzieliśmy się, jak myśli każda z płci, jak się ze sobą dogadać i jak postępować w nastoletnich związkach. Kilka wybranych osób odgrywało również określone scenki, co jeszcze bardziej zaangażowało nas w zajęcia. Bardzo przydatne były też rady, jak poznać uczucia drugiej osoby, z którą chcemy się zaprzyjaźnić czy zbudować związek. Na podstawie całych zajęć złożyliśmy gwiazdę z wartości, którymi należy kierować się w życiu i w relacjach z drugim człowiekiem. Dostaliśmy polecenie, aby na następny dzień ubrać się na niebiesko, kolor ten w naszej gwieździe symbolizował rozum.

Images: praga1.jpg

Dzień drugi był poświęcony definitywnie trudniejszemu tematowi, mianowicie mówiliśmy o seksualności, intymności i bliskości w związku. Podczas zajęć, tak samo jak w dniu poprzednim, nie było tematów tabu. Prowadzący rozmawiali z nami o tym, kiedy w związku warto rozpocząć współżycie i jaki to może mieć wpływ na nasze życie. Wymienialiśmy również, jakie konsekwencje ma za wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, jakie są tego skutki i co może pójść nie tak – od niechcianej ciąży do chorób przenoszonych drogą płciową.

Myślę że zarówno pierwszy jak i drugi dzień Archipelagu Skarbów był bardzo pouczający i ciekawy dla uczniów. Wielu młodych ludzi nie ma z kim porozmawiać na ważne tematy, więc takie zajęcia są jak najbardziej potrzebne i pożyteczne. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z warsztatów i sądzę, że bardzo chętnie w nich uczestniczyliśmy.


Katarzyna Górska

Wycieczka do Lipska

SP 6 na Jarmarku Adwentowym

SECESYJNY LIPSK

 

8.12.2017 odbyła się szkolna wycieczka do Lipska. Uczestniczyli w niej uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum oraz klas siódmych. Na początku zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów, który obejrzeliśmy od środka, a następnie pojechaliśmy na secesyjny dworzec kolejowy. Mieliśmy tam chwilę, aby obejrzeć go od środka. Pan Przewodnik opowiedział na historię o powstaniu tego budynku i zaprowadził nas również na perony, gdzie pociągi kończą – dosłownie – swój bieg. Kolejne miejsca, które odwiedziliśmy, to kościół św. Mikołaja i rynek. Tam, na jarmarku, mogliśmy zrobić zakupy, zjeść coś oraz zwiedzić bajkowe otoczenie. Spędziliśmy tam prawie dwie godziny. Wieczorem zmęczeni wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Polski. Mimo zmęczenia byliśmy z wyjazdu bardzo zadowoleni.


Katarzyna Górska i Michał Batór

Images: praga1.jpg

Grudniowi laureaci

Grudniowi laureaci

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH

 

W grudniu nasi uczniowie odebrali zasłużone nagrody w konkursach humanistycznych. Do laureatów należą m.in. uczniowie wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie literackim. Ich zadaniem było napisanie pracy o wirusie komputerowym, który opanował umysły ludzi oraz miasta. Za ciekawy pomysł i bardzo dobry warsztat pisarski z naszej szkoły nagrodzono dwie osoby. Poza dyplomami i upominkami nagrodą będzie również druk najlepszych prac w zbiorze pokonkursowym:


Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie pt. „Uwięzieni w szybie”:


Patryk Warwas VII b – laureat oraz Natalia Hołówka III b – finalistka

 

Images: praga1.jpg


GRATULUJEMY!

świąteczne spotkania

22 grudnia – świąteczne spotkania

Klimat Bożego Narodzenia w naszej szkole

 

Ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną to czas klasowych spotkań opłatkowych oraz szkolnego kolędowania. Nie inaczej wyglądał ten dzień w roku bieżącym. Po klasowych życzeniach i spotkaniach przy świątecznie udekorowanych stołach ze słodkościami, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej. Niepowtarzalne dekoracje, słowo mówione oraz kolędy w wyjątkowo pięknej aranżacji sprawiły, że wszyscy poczuli klimat Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy uczniom, którzy pod opieką pani Anny Kirkiewicz, pani Elżbiety Leś i pana Wiesława Żołyńskiego przygotowali to urokliwe spotkanie.

Images: praga1.jpg

Fot. i tekst Red. Olimpii

Kiermasz 2017

Kiermaszowa tradycja

 

15 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przy współpracy całej społeczności szkolnej. Nauczyciele, uczniowie i rodzice sprzedawali wytwory własnej pracy, m.in.- dekoracje, ozdoby i kartki świąteczne, świece – ozdobione lub/i pachnące oraz pyszne ciasta domowego wypieku, m,in. - jabłeczniki, makowce, serniki, pierniki oraz pierniki przygotowane przez uczniów klas trzecich. Każdy amator słodkości znalazł tutaj coś pysznego. Działało również stoisko w/g tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Dla zwolenników zdrowej żywności przygotowano stoisko z sokami ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Te specjały z pewnością osłodziły później widok ocen, które rodzice otrzymali od wychowawców podczas wywiadówek. Po zakupach można było zasiąść w okazjonalnej kawiarence i wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego oraz płyty nagranej przez uczennice - ,,Kolędy dla Doroty’’. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka. Niespodzianką okazał się numer specjalny „Olimpii” - Grudzień miesiącem pełnym prezentów … i życzeń.

Images: praga1.jpg

Dochód uzyskany podczas kiermaszu - 3261,29 zł, zostanie przeznaczony na statutowe działania szkoły.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w miejskim jarmarku, którego organizatorami były oba samorządy oławskie – miejski i gminny. Osoby odwiedzające jarmark mogły zakupić na naszym stoisku płytę ,,Kolędy dla Doroty’’ i wysłuchać przepięknych kolęd w wykonaniu naszych uczennic. Atrakcją dla dzieci była fotobudka. Wszystkie datki, które zebrali nasi wolontariusze zostały przeznaczone na leczenie pani Doroty Sobczak.

Wszystkim za wszystko dziękujemy!

Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie


Tekst: Natalia Konarska

Fot. Aleksandra Winnik

JASNOGÓRSKIE ZMAGANIA

JASNOGÓRSKIE ZMAGANIA


Dnia 8 grudnia 2017 roku w klasztorze paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Jasnogórska Królowa Polski – w 300. rocznicę koronacji Jej Cudownego Wizerunku”, w którym to miała okazję wziąć udział trzyosobowa drużyna z naszej szkoły i tym samym zmierzyć się w pojedynku na wiedzę z kilkudziesięcioma innymi składami pochodzącymi z całej Polski. Uczniami, którzy w etapie szkolnym zdobyli najwięcej punktów i, którzy reprezentowali w kolejnych zmaganich naszą szkołę, okazali się: Kamila Woźniak z klasy VII b, Jakub Rękas z klasy II b oraz z klasy III a - Natalia Konarska. W dzień konkursu pojechali oni z samego rana z p. Elżbietą Zarówną, by sprawdzić swoją wiedzę o historii Cudownego Obrazu i Jasnej Góry, a ponadto konkurować z 40 innymi zespołami. Mimo jednak wrażenia sztywnej, zaciętej rywalizacji, w czasie zmagań panowała nadzwyczaj miła atmosfera i – chociaż nie wygralismy – na pewno będziemy miło pamiętać i wspominać to wydarzenie jako bardzo interesujące spotkanie i niezapomnianą przygodę.

Images: praga1.jpg

Gala konkursowa

W dniu 11.12.2017r. w auli oławskiego LO odbyła się uroczysta „Gala Konkursowa” związana z rozstrzygnięciem dwóch konkursów. Nasi uczniowie brali udział w konkursie zawodoznawczym „Jutro powiesz kim będziesz, dziś pokaż swoje umiejętności, zdolności”. W kategorii klas siódmych i gimnazjalnych uczennica Kamila Woźniak zajęła pierwsze miejsce, wyróżnienie otrzymały Dominika Klauza i Natalia Hołówka.

Images: praga1.jpg

Natomiast w konkursie ortograficznym organizowanym z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dysleksji ”I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii” w kategorii klas siódmych
i gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Zofia Fedyna, drugie miejsce Kinga Skotnicka, wyróżnienie otrzymał Cyprian Machaj.


Gratulujemy laureatom!

szlachetna paczka 2017

"Odrobina dobra okazana drugiemu człowiekowi

lepsza jest niż cała miłość do ludzkości."

/Richard Dehmel


Images: zol2.jpg

Koordynatorzy szkolnej akcji serdecznie dziękują Uczniom, Rodzicom oraz Pracownikom Szkoły za zaangażowanie i poparcie szlachetnej inicjatywy. Dzięki Waszej hojności udało się zrealizować najpilniejszą potrzebę wybranej przez nas rodziny.

Niech dobro i szczęście, które zostało ofiarowane wróci do Was wszystkich i do Waszych Rodzin.Koordynatorzy szkolnej akcji „Szlachetna Paczka”

Wywiadówka półroczna

Dyrektor i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie,

zapraszają rodziców na wywiadówkę półroczną,

która odbędzie się dnia 10 stycznia 2018 roku.

 

Spotkanie będzie składać się z dwóch części:

I cześć godz. 17.00 w sali gimnastycznej - występ szkolnego koła teatralnego

II część - spotkanie z wychowawcami - rozpocznie się około godz. 17.30 w salach lekcyjnych.


Serdecznie zapraszamy

Pola nadziei

POLA NADZIEI - WARSZTATY

 

W związku z obchodzonym na początku grudnia Dniem Wolontariusza odbyły się w naszej szkole warsztaty. Prowadzili je pani Marta Możejko oraz pan Sławomir Graczyk, wolontariusze z Oławskiego Hospicjum Domowego Caritas. Warsztaty w swej części teoretyczno – dyskusyjnej mówiły o tym, kim jest wolontariusz, co to jest wolontariat, jak się zaangażować w niesienie pomocy innym. Zaproszeni goście opowiadali także o swoich doświadczeniach związanych z pracą wolontariusza. W części praktycznej nasi uczniowie nauczyli się paru praktycznych umiejętności, związanych z opieką nad osobami ciężko chorymi. W warsztatach uczestniczyły klasy 7a, 7c, 7f.

Images: praga1.jpg

Ewa Piękoś

Konkurs literacki

Dolnośląski Konkurs Literacki „O Laur Złotego Pióra”

Oławscy laureaci konkursu literackiego

 

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się 1 grudnia uroczysta gala laureatów XIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Literackiego O Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”. Zaproszonych zostało 33 uczestników ze szkół ponadgimnazjamych oraz ostatniego roku gimnazjum.

Images: praga1.jpg

Wśród wyróżnionych znalazła się trójka z Oławy, w tym dwoje naszych uczniów - Oliwia Niepsujewicz i Filip Żydowski. Nasi finaliści pisali prace na drugi (z dwóch do wyboru) tematów, w którym należało ustosunkować się do słów: „Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności”.

Gimnazjaliści, którym przyszło się zmierzyć z uczniami szkół średnich, byli z siebie dumni. – Już samo zaproszenie na galę było dla mnie wielkim wyróżnieniem – stwierdziła po gali Oliwia Niepsujewicz. - Bardzo się cieszę, że ktoś dostrzegł moją pracę i ją wyróżnił. 117 uczestników pozostało tego dnia w domach...

W sumie do konkursu przystąpiło ponad 150 uczestników z Dolnego Śląska.


Fot. i tekst Red. Olimpii

Lekcja w ratuszu

Lekcja w Ratuszu

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

 

30 listopada 2017 roku klasa „2 a” w ramach zajęć WDŻ wybrała się do ratusza na lekcję lokalnej historii o błogosławionym księdzu Bernardzie Lichtenbergu, który urodził się 3 grudnia 1875 r. w Oławie.

Images: praga1.jpg

Spotkaliśmy się o godzinie 8 rano pod ratuszem, gdzie miały odbyć się zajęcia prowadzone przez sympatycznego pana Michała Zwierzańskiego. Na początku przedstawił  nam historię Oławy z okresu III Rzeszy, pokazując miejsce zamieszkania i pracy rodziny Lichtenbergów. Dalej omówił życiorys oławianina, ks. Bernarda, którego 23 czerwca 1996 na stadionie olimpijskim w Berlinie Papież Jan Paweł II beatyfikował.

Czas nietypowej lekcji, która wszystkim bardzo się podobała, minął niezwykle szybko. Nasza opiekunka, pani Jolanta Szewczyk, pochwaliła nasze zainteresowanie przedstawionym tematem oraz dojrzałe zachowaniem podczas prezentacji.

Z tej szczególnej lekcji zapamiętałem przede wszystkim to, że za pomoc związaną z  ratowaniem prześladowanych Żydów błogosławiony Bernard Lichtenberg został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przez Izraelski Instytut.

Po tak interesującej prelekcji nabraliśmy apetytu na jeszcze. Z miernym entuzjazmem wracaliśmy na bardziej typowe lekcje w szkolnych ławkach..

Michał Dobrowolski

Pierniczenie 2017

1 grudnia – pierniczenie klas trzecich

NOWA SZKOLNA TRADYCJA

 

W ramach przygotowań do szkolnego jarmarku adwentowego uczniowie klas III piątkowy wieczór spędzili w szkole. Przy długim, specjalnie na tę okazję przygotowanym i udekorowanym świątecznie stole, odbyło się zbiorowe zdobienie upieczonych wcześniej pierników. Każda klasa piekła wybrany przez siebie wzór. Podczas „pierniczenia” okazało się, że z tych wypieków można za pomocą słodkich ozdób wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. I choć po dziewczynach spodziewaliśmy się artystycznej kreatywności, pomysły i wykonanie chłopców wszystkich zaskoczyło i zachwyciło. W zdobieniu łakoci celowało szczególnie dwóch – Szymon i Michał.

Images: pn2017.jpg

Mamy nadzieję, że nasze pierniki, pięknie zapakowane, staną się hitem jarmarku, który odbędzie się niebawem w szkole. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy inicjatorce „Pierniczenia 2017” – pani Pauli Chrustowskiej, wszystkim Wychowawcom klas III oraz pani Danusi Ostrowskiej – Szczupał za niezawodne artystyczne wsparcie. Klasie III d dziękujemy za mistrzowskie ogarnięcie całości!

Uczniowie klas III

III Forum SU

III Forum Samorządów Uczniowskich

Dnia 24.11.br. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie odbyło się III FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  pod hasłem ”Każdy ma w sobie takie coś, co może podarować drugiej osobie, czyli - o różnych obliczach wolontariatu”. W spotkaniu wzięły udział samorządy uczniowskie SP nr 1, 2, 3 4, 5, 6 i 8. Każdy samorząd reprezentowała grupa składająca się z opiekuna i czterech uczniów. Nasz Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Jadwigi Dąbrowskiej - Juśkiewicz reprezentowały następujące uczennice: wiceprzewodniczące szkoły - Paulina Kus (kl. 7D), Natalia Winogradow (kl. 7F) oraz przedstawicielki Rady SU - Gabriela Mastalerz (kl.7A) i Emilia Kołodziej (kl. 7G). Wśród zaproszonych gości znalazły się wyjątkowe Osoby, dla których wolontariat stal się sposobem na życie. Samorządy Uczniowskie przybyły do SP nr 1, by poznać się, wymienić doświadczeniami, pomysłami i skupić na chwilę na wybranym temacie. Pochyliliśmy się nad ideą wolontariatu. Była zabawa integracyjna, praca w grupach, prezentacja własnych prac. Zasadziliśmy ,,Drzewko dobroci” w szkolnym ogródku. Drugie drzewko otrzymała nasza szkoła za zaangażowanie w pracę na rzecz wolontariatu. Z powierzonego zadania wywiązaliśmy się wzorowo, wszystkim podobały się nasze propozycje. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie i zjedliśmy pyszny tort. Było to niesamowite przeżycie.

Images: praga1.jpg

Paulina Kus


 

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

PERSONALIZOWANIE TOREB

 

Z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji  Odpadów, w tym roku wypadającego w dniach  18-26 listopada, w naszej szkole odbyła się akcja ,,Personalizujemy Bawełniane Torby na zakupy’’. Miała ona miejsce 23.11.2017r na 7 i 8 lekcji w sali 133. To wydarzenie, zorganizowane przez panią Małgorzatę Pietrzycką, miało na celu, jak już sama nazwa wskazuje, uwrażliwić ludzi na problem, jakim jest nadmierna produkcja i korzystanie z toreb foliowych. Pod tym hasłem chętni uczniowie naszej szkoły zebrali się, by wykazać się swoją pomysłowością. Za pomocą farb i pędzli ozdabiali bawełniane torby, które później będą nosić np. na zakupy . Efekty końcowe były bardzo ciekawe i twórcze, a  akcja okazała się wspaniałą zabawą, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Images: praga1.jpg


Maja Maziarz

Wygenerowano w sekund: 0.06
2,410,191 Unikalnych wizyt